MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor
İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor


Kütüphane Haftası Açılış Yürüyüşü

51. Kütüphane Haftası etkinlikleri İstanbul’da bir şenlik yürüyüşü ile başlayacak. “İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor” başlıklı etkinlikte kütüphaneciler, arşivciler, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri ile kitapları, kütüphaneleri seven herkes yürüyüşe katılacak.  Gelenekselleşen şenlik yürüyüşü bu yıl, 29 Mart Pazar günü saat 14.00’te İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda start alacak. İstanbul Valiliği himayesindeki yürüyüşün organizatörleri Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri olarak göze çarpıyor.

İstanbul Büyükşehir Bandosu eşliğinde yürüyecek olan herkes, İstanbul Kütüphanelerinin isimleri ile halk kütüphanelerinin yaşamdaki değerine ve insanlar üzerindeki değişim etkisine ilişkin sloganları ve pankartları taşıyacak.  Müziğin ritmi ile kitap ve kütüphaneyle ilgili sloganlar atılacak, halkın ilgisi kütüphane haftası etkinliklerine çekilmeye çalışılacak.

Halkın eğitim merkezleri, eğitimin kalbi olan kütüphaneleri temsil eden gruba katılanlar, Nostaljik Tramvay’daki drama çalışması ile renklenecek bir yürüyüş keyfi yaşayacaklar. Kitap okuyan insanlar drama çalışması çerçevesinde canlandırılacak. Nostaljik Tramvay’daki drama topluluğu yürüyüşü tamamlayan, yaşamın içinden bir aktivite sunarak büyük ilgi görecek.

51. Kütüphane Haftası ana teması olan “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” e dikkat çekmeyi hedefleyen basın açıklaması ile son bulacak olan yürüyüş, renkli manzaralara sahip olacak. Savaşlarda yakıp yıkılan ilk yerler olan kütüphanelerin, bir milletin belleği olduğuna, kültürlerin gelecek nesillere aktarılmasında önem kazandığına, hayatın merkezinde yer aldığına vurgu yapılacak.
Hiçbir ırk, din, dil, sınıf ayrımı yapmadan herkese bilgiye erişimin kapılarını açan kütüphaneciler, farklı inanç ve fikirlerin karşılıklı diyalog ile ortak bir paydada buluştuğu kütüphanelerde çalışmaktadır. 21. Yüzyılın sermayesinin bilgi olduğu düşünüldüğünde, bu yürüyüş ile başta İstanbul halkı ve tüm Türkiye, kütüphanelerin bu özellikleri hakkında bilinçlendirilmek istenmektedir.

📆 01 Nisan 2015 Çarşamba 16:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR