MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » DİN-BİR-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI
DİN-BİR-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI


DİN-BİR-SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI : 

Murakıplar, sorunlarıyla baş başa bırakıldı.

 
Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan murakıpların unutulduğunu söyledi. Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Şenocak, bugüne kadar murakıpların sorunları gündeme getirilmedi. Sürekli eleştirildiler. Baskılara maruz kaldılar, ama bugüne kadar çıkıp sorunlarını dile getirmediler, dedi.
Şenocak açıklamasında şunları söyledi: “Din-Bir-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan bütün personelin sorunlarıyla tek tek ilgilenmektedir. Unutulan, bilerek ve kasten dile getirilmeyen sorunları gün yüzüne çıkararak bütün personelin sesi olmuştur. Bu nedenle diyanet camiasında çalışanların umudu haline gelen Din-Bir-Sen, her zaman haklının yanında yer almaya devam edecektir.

 
Din-Bir-Sen olarak, unutulan ve seslerini kimsenin duymadığı murakıpları gündeme getiriyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak görev yapan murakıplar, din hizmetlerinin denetimini yerine getirirken, mali ve özlük haklarında bugüne kadar hiçbir düzenleme yapılmayarak çalıştırılmışlardır. Murakıpların sesi çıkmadığı için, ‘vurun abalıya’ hesabı, idari ve hukuki sorumluluk altında ezilmeleri seyredilmiş, ama haklarının verilmesi kimsenin aklına gelmemiştir.

 
6002 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunu ile Müezzin Kayyımlık, İmam-Hatiplik, Kur’an Kursu Öğreticiliği ve Vaizlik kariyer meslek haline getirilmiş, ancak ‘murakıplık kademeli olarak iptal edilecek’ düşüncesi bu konuda düzenleme yapılmasını engellemiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda murakıp kadrosuna eş değer kadroların özlük hakları ve mali durumlarında iyileştirmeler yapılırken, murakıplar için herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Murakıplar, Diyanet İşleri Başkanlığı yeni teşkilat kanunu çıkarılmasına rağmen halen eski özlük ve mali haklar ile çalışmaya devam ediyorlar. Sayın Başkanımız Görmez’e soruyorum; bu hak mıdır? Adil midir?

 
Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 32/1-b maddesine göre de murakıp, İşletme Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Yayınevi Satış Müdürü ile eşdeğer kadro kabul edilerek 2’nci kademede yer almıştır.

 
Sayıları 140 bini aşan ve gün geçtikçe büyüyen Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatının, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının sınırlı sayıdaki müfettişlerince merkezden denetiminin yapılması imkânsızdır. Bu nedenle yönetimin ayrılmaz bir parçası olan ve yerinden denetimi sağlayan murakıplıkların önemi giderek artmaktadır.

 
Din-Bir-Sen olarak, murakıpların seslerinin duyulmasını istiyoruz. Teşkilatımızda kimseye haksızlık yapılmasın. Herkes hakkını alsın. Çalışanla çalışmayan aynı kefede değerlendirilmesin. Murakıpların sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı, murakıplara haksızlık yapıldığını görüp hatasını anlayana kadar murakıpların sesi olmaya devam edeceğiz.”

 

 

MURAKIPLARIN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 
Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra teşkilatında denetimle görevli Murakıpların karşılaştıkları ve tarafınızdan düzenleme yapılarak çözülmesini beklediğimiz problemler şunlardan ibarettir:
İl ve İlçe Müftülükleri bünyesinde din hizmetleri sınıfında çalışan Murakıpların idari statüleri konusunda boşluk bulunmaktadır. Murakıplar, genel idare sınıfına alınarak, idari açıdan İl/İlçe Müftüsüne, hiyerarşik olarak Rehberlik ve Teftiş kuruluna bağlanmalıdır. Yeni bir düzenleme yapılarak İl Müftülükleri bünyesinde rehberlik ve denetim kuruları oluşturulmalıdır. İlçelerde görev yapan murakıplarında bu kurula alınarak bünyesinde murakıp kadrosu bulunmayan bütün ilçelerin denetim hizmetinden faydalanmaları sağlanmalıdır.

 
Milli Eğitim Bakanlığında İlköğretim Müfettişlerinin statüleri de yükseltilerek önce Eğitim Müfettişliğine daha sonra Eğitim Denetmenliğine son olarak ta Maarif Müfettişliğine bulundukları kadro dereceleri ve müktesepleri ile hiçbir sınava tabi tutulmadan atandıkları göz önüne alınarak (24.05.2014 Tarih ve 29009 sayılı Resmi Gazete),halen görev yapan murakıpların emsal teşkil eden adı geçen kurumlarda olduğu gibi, statülerinin değiştirilerek, genel idare sınıfına alınıp, emsal kadroların sahip olduğu haklarla, bulundukları kadro dereceleri ve müktesepleri ile hiçbir sınava tabi tutulmadan il müfettişi/ denetmeni ünvanına kavuşturulmaları sağlanmalıdır.

 
Murakıplar Diyanet İşleri Başkanlığı kariyer basamak sisteminde 2. Kademe de yer almasına rağmen eşdeğer kadrodaki şube müdüründen 1200 TL, diğer eş kadrolardan ise ortalama 500 TL daha az ücret almaktadır. Hatta denetimi ile görevlendirildiği Kuran Kursu Öğreticileri, İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlardan bile daha az ücret alarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra tazminat ve ek ödemeler konusunda 3, 4, 5, hatta 6. kademe de yer alan memurların tazminat ve ek ödeme oranlarının dahi altında kalmakta, onlardan daha az ücretle ücretlendirilmektedirler.

 

 

Murakıpların aynı görevi yapan diğer kamu kurumlarındaki emsallerine göre maaş, tazminat ve katsayı uygulamaları ile özlük hakları bakımından farklı uygulamalara tabi tutulduğu, ayrıca 666 sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret düzenlenmesi göz önünde bulundurulduğunda İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki maarif müfettişlikleri örneğinde olduğu gibi, İl Müftülüklerine bağlı İl Rehberlik ve Denetim Başkanlıklarının kurulması ve mevcut murakıpların Müfettiş / Denetmen ünvanı verilmek suretiyle statü, özlük ve mali haklarında iyileştirmeler yapılarak bu haksız durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Denetim elemanı olmamıza rağmen denetim tazminatı hakkından faydalanamamaktayız.

📆 27 Ocak 2015 Salı 14:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR