MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » “Ramazan Sohbetleri” İhsan Eliaçık’la başladı

“Ramazan Sohbetleri” İhsan Eliaçık’la başladıMaltepe’de Ramazan etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Antikapitalist Müslümanlar Oluşumdan yazar ve düşünür İhsan Eliaçık, Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen “Ramazan Sohbetleri”nde vatandaşlarla buluştu.

Buluşmaya Yıldızlar Düğün Salonu’ndaki iftar programından sonra katılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a eşi Çiğdem Kılıç eşlik etti.

AÇILIŞ KONUŞMASINI KILIÇ YAPTI

Ramazan Sohbetleri’nin ilki Maltepe Merkez Meydanı’nda İhsan Eliaçık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılımın görüldüğü sohbet toplantısının açılış konuşmasını, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı. Kılıç, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Rengi, dili, dini, cinsiyeti ne olursa olsun ötekisi olmayan büyük bir aileyiz, yolumuz barış ve sevgiden geçer. Allah birliğimiz ve beraberliğimiz bozmasın.
Ramazan sohbetleri 2

Maltepe’de işin önünde, arkasında; sağında solunda olan herkes aydınlık, çağdaş bir Maltepe için çırpınıyor. 150 semazenin sema döndüğü bir etkinlikle Maltepe’de herkesten önce Ramazan’a hoş geldin dedik, çeşitli iftar sofraları kurduk. Şimdi de Gezi Parkı’ndan tanıdığınız, inancımızın çağdaş güleryüzü İhsan Hocamızı ağırlıyoruz. Sohbet günlerinde bir araya geldik, onurluyuz” dedi.

ELİAÇIK’TAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Kılıç’tan sonra konuşmasına başlayan Eliaçık, Kılıç’a bu imkanı sağladığı için teşekkür ettikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün sizlere ‘Dindarlığın özü ve İslam’ın ruhundan bahsedeceğim.

Hz. Musa’ya 9 ayet indirilmiştir. Bir gün Peygamberimize bunu sorarlar, bu ayetler ne diye. Bunları sayar: Öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, iftira atmayacaksın, faiz yemeyeceksin, zina etmeyeceksin, sihir-büyü yapmayacaksın, komşuna iyi davranacaksın, cumartesi yasağına -İslam’da cuma- riayet edeceksin, putlara tapmayacaksın.

Bunlara uymayan gerçek anlamda dindar olamaz. Hz. Muhammed (S.A.V.) der ki; ‘Kim bir zengine zenginIiğinden doIayı aşırı saygıda buIunursa dinini üçte biri gider.’ İslam kimseden uzak değil, herkese kucak açıyor. Bunlara dikkat edersek gerçek anlamda dindar oluruz.”

Kur’an’da yer alan üç puta da gönderme yapan Eliaçık, “Kur’an’da üç put vardır: lat, uzza ve menat. Lat demek otorite demek, uzza demek güç demek, menat demekse para demek; günümüzde otorite, emperyalizm, güç fetişizmi faşizm, para ise kapitalizm demek. Bu dünyada ne kadar iyilik, güzellik yaparsak Allah’a o denli yakın oluruz” dedi.

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Medine’ye ayak bastığında sarf ettiği sözleri de dinleyicilerine aktaran Eliaçık’a, sohbet sonrası çiçek takdim edildi.

Galeri
📆 07 Temmuz 2014 Pazartesi 10:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR