MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Manşet, Toplum » Işıklılar Tarihe ve Doğaya Yürüdüler
Işıklılar Tarihe ve Doğaya Yürüdüler


 

 


Işık Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Jeolog Nabi Evren rehberliğinde Işık Üniversitesi Geleneksel Doğa Yürüyüşü’nün 4.’sünü Ağva’da Eski Ceneviz Yerleşkesine gerçekleştirdi. Gelenekselleşen doğa yürüyüşünde tarihe yolculuk yapıldı.

Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor. İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülüyor. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılabiliyor. 12 kilometre uzaktaki Hacıllı köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlü. Kilimli ve Kadırga koyları ise yürüyüş için çok elverişli.

 

M.Ö. 7. YÜZYILA 2.5 SAAT SÜREN TARİHİ YOLCULUK
Ağva’nın M.Ö. 7. yüzyıla dayanan tarihini ve nekrapolünü, eski yaşam kalıntılarını, iç içe bulunan orman çeşitliliğini, doğal köprülerini, Kilimli Adaları ve Falezleri gibi pitorestk jeomorfolojik şekillerini, temiz havada doğa harikaları içinde 2.5 saat süren tarihle içe içe yürüyüş yapan Işık’lılar, bol bol fotoğraf çekerek bu anları ölümsüzleştirdiler.  

 

Venedik, Roma, Bizans ve Ceneviz’lerin arasında olduğu 2. Dönem Yerleşkesinde 6 ‘lı tonlamada yapılan parkurun zorluk derecesinin 2 olduğu doğa yürüyüşünde; Malkayalar, Kilimli Adaları, Kilimli Falezleri, Gelin Kayası, Balıkçıl Kuşları alanlarından oluşan 6 km’lik parkur Işık Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından büyük bir keyifle tamamlandı. 

Günümüz 3. dönem Ağva’sını kuşbakışı seyretme şansı da yakalayan Işık’lılar, yürüyüş tamamlandıktan sonra doğa ile iç içe bir ortamda Şile Böreği yiyerek keyifli dakikalar geçirdiler.

 

 

 

 

 

📆 30 Aralık 2013 Pazartesi 11:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR