MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Gezi’ Provokatörü İranlı Ajan Gözaltında!
Gezi’ Provokatörü İranlı Ajan Gözaltında!


Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı başlatılan eylemlerde yabancıların da yönlendirici rol aldığı yönündeki haberler doğrulanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele (TEM) ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı ekipleri, eylemde gözaltına alınan kişilerle ilgili olarak yaptığı incelemede yabancı uyruklu bir şahsa ulaşıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince önceki günkü eylemde ön sıralarda yer alırken gözaltına alınanan şansın  İranlı uyruklu Shayan Shamloo olduğu ortaya çıktı.

Polis, Shamloo’nun gözaltına alındığı bölgede bulunan polis kameraları ve  MOBESE görüntülerini en ince detaylarına kadar inceledi. Yapılan araştırmalarda şahsın 2-3 Haziran günleri arasında Ankara Kızılay ve Güvenpark’ta bulunan eylemlerde grubu etkin olarak yönlendirdiği belirlendi. Eylemciler arasında da aktif görüldüğü kamera kayıtlarına yansıdı. Tanınmamak için yüzünü kapattığı ise gözlerden kaçmadı. Bunun yanı sıra istihbarat birimleri, İranlı Shamloo’nun eylem öncesinde Türkiye’de hangi şehirlere gittiğini de mercek altına aldı. En son İstanbul’a gittiği ve bazı kişilerle iletişim halinde olduğu belirlendi.

Shamloo’nun kullandığı telefon kayıtları da incelemeye aldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile irtibata geçen EGM, zanlının telefon görüşmesi ile ilgili dokümanları istedi. Polis gelen bilgiler ışığında bu kişinin son bir ay içerisinde kim ya da kimler ile telefon görüşmesi yaptığı, konuşmalarında eylemlerle ilgili ifadelerinin olup olmadığını araştırıyor. Diğer şehirlerdeki göz altılar da inceleniyor. Türkiye genelinde de en az 15 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı, bunların büyük çoğunluğunun İran ajanları olduğu üzerinde duruluyor. (ZAMAN)

 

📆 06 Haziran 2013 Perşembe 13:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR