MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Fikirtepe, Flaş, Genel, Merdivenköy, Toplum » Başkan Öztürk; “Fikirtepe’ye Yeni Plan Facia Olur”!
Başkan Öztürk; “Fikirtepe’ye Yeni Plan Facia Olur”!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi riskli alan ilan ederek bütün proje ve işlemleri durdurmasıyla Fikirtepelilerin tekrar bir belirsizliğe sürüklendiğini kaydeden  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Bakan Erdoğan Bayraktar’dan en kısa zamanda Fikirtepe de  nasıl bir uygulama yapılacağını açıklamasını istedi. Öztürk, Fikirtepe’de yeni sıfırdan başlayacak bir imar planı hazırlanmasının ise “facia” olacağını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önceki gün Kadıköy de Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy  mahallelerinin de içinde yer aldığı 134 hektarlık alanı Riskli Alan ilan edip, tüm proje çalışmaları ile ruhsatlandırma işlemlerini durdurması üzerine Fikirtepelilerin bir kez daha belirsizliğe mahkum edildiğini kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk şunları söyledi:

“Kamuoyunun Fikirtepe İmar Projesi olarak bildiği ama aslında sadece Fikirtepelileri değil, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy de yaşayan yurttaşlarımızı da ilgilendiren bir karar alındı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Belediyemize de gönderdiği bir yazı ile buradaki tüm çalışmaları durdurduğunu açıkladı. Zaten uzun zamandır burada bir çözümsüzlük vardı. Fikirtepe’de bizim de desteğimizle hazırlanan özel plan ile verilen 4,14 emsal imar hakları Fikirtepelileri memnun etmişti ancak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi plan ile verilen emsal artışları başta olmak üzere  bir çok hakkı geri alarak, yaklaşık 2,5 senedir burada bir çözümsüzlük ortamı yaratmıştı. Fikirtepeliler, bir araya gelerek firmalarla anlaşmalar imzalamış, hatta binasını boşaltıp yıkarak, biran önce projelerin tamamlanmasını istiyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığın son uygulamasıyla yine başa dönüldü.Fikirtepeli merak içinde.  Bakanlığın bir hafta içinde nasıl bir yöntem uygulayacağını ve neden bu kararı aldığını açıklaması gerekir. Bu karar eğer, Fikirtepe’de eski planın iptal edilerek, yeniden sıfırdan bir plan hazırlanma kararı olursa bu tam anlamıyla bir facia olur. Çünkü bir çok Fikirtepeli müteahhitlerle anlaştı, müteahhitler yıkımlara ve inşaatlara başladı, az da olsa yol alındı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olaya, ”burayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi beceremedi, çözümsüzlük var, biz hızlandırmak için insanların mağduriyetini önlemek için olaya el atıyoruz ve çözüm üreteceğiz” diyorsa biz bunu destekliyoruz. Fikirtepelilere verilen imar hakları geri alınmadan, sürecin önünü tıkayan sorunlar çözülmeli, projeler tasdik edilmeli.  Binaların yapılmasında 3/2 kuralı geçerli olmalı. Biz bu süreçte Fikirtepelilerin yanındayız ve olayın takipçisiyiz. Fikirtepelilerin, yıllardır süren mağduriyetleri var, artık mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz”dedi.

📆 21 Mayıs 2013 Salı 16:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR