MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 736. Karaman Türk Dil Bayramı Programı Başladı!
736. Karaman Türk Dil Bayramı Programı Başladı!


3. Gençliğin Türkçe Kurultayı Cemil Çiçek’in katılımı ile başladı

10–13 Mayıs tarihleri arasında 736.’sı kutlanan Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 3. Gençliğin Türkçe Kurultayı açılışı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in katılımı ile gerçekleştirildi. Kurultaya Türkiye Yazarlar Birliği üyeleri, üniversite öğrencileri, Uluslar arası Türkçe konuşan yabancı öğrenciler katıldı.

736. Yıl Karaman Türk Dil Bayramı’nda, Gençliğin Türkçe Kurultayı açılış konuşmasını Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu gerçekleştirdi. Haiti’den Kosova’ya; Bosna’dan Makedonya’ya dünyanın bir çok ülkesinden Türkçe konuşan gençlerin katıldığını ifade eden Uğurlu, Karaman Türk Dil Bayramı kapsamında İzmir’den büyük bir törenle uğurlanan ‘Türkçe Treni’nin Afyonkarahisar ve Konya’da da coşkuyla karşılanarak Karaman’a vardığını söyledi.

Her yıl Karaman Türk Dil Bayramı’nda Karaman’a bir değer kattıklarını ifade eden Kamil Uğurlu; “Piri Reis’in haritasının orjinal parçalarını da içeren Piri Reis sergisini Hatuniye Medresesi’nde sergiye açıyoruz. Medreseyi kentimize değerli bir müze olarak kazandırdık. Piri Reis’in tam adı Piri Reis-i Karamani’dir. Unesco’nun Piri Reis yılı ilan ettiği 2013’te bu sergi manidardır” dedi. Karaman Belediyesi olarak yeni projeleri olduğunu da ifade eden Uğurlu; Bir Türkçe Kaynaklar Merkezi kurmayı planlıyoruz; Yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren, Uluslararası anlamda yeterlilik sertifikası olan bir sınav sistemi merkezi olacaktır.

Hz. Mevlana’nın ailesinin Konya Karaman arasında hicret ettikleri yolu tarihçilerimiz ile tespit ettirdik bu yolu “Sevgi Yolu” olarak ihya etmeyi planlıyoruz. ‘Sevgi Yolu’ tarihi bir yol olacaktır. Bunun yanında Karamanlı, başarılı bir peyzaj mimarının projelendirmesini yapacağı bir Türk Dünyası Kültür Parkı oluşturmayı planlıyoruz. Bu alanda tüm Türki Cumhuriyetler kendi ülke ve kültürlerini tanıtma ve birbirlerini fırsatı bulacaklar.

Dilin geliştirilmesine yönelik bir projemiz de Akademisyenlerden oluşan bir birlik oluşturarak dünyada kullanılan Türkçe’nin tüm ağız ve lehçelerini içerecek bir VikiTürkçe sözlüğüdür. Ses, film, görüntü ile yaşayan ve sürekli güncellenen bu sözlük projemiz de Türkçe’ye dair atacağımız ciddi adımlardan biridir.

3. Gençliğin Türkçe Kurultayı’nda konuşan Meclis Bakanı Çiçek,

”Bugün dilimizin devlet yılı olarak ilen edilişinin 738’inci yılıdır. Aşiret, beylik, devlet ve imparatorluk dönemi’nden geçmiş bir milletiz. Beylikler Dönemi’nde Karamanoğlu Mehmet bey 13 Mayıs 1277’de devlet dili, halk dil, edebiyat dili birdir, Türkçe’dir fermanını vermiştir. Bize konuşmayı öğreten annelerimize de Anneler Günü dolayısı ile teşekkür etmek isterim.

Medeniyetimizin temelinde sevgi vardır. Dili olmayan millet olmaz, bir arada olmanın yolu güzel konuşmaktır, birbirini anlamaktır. Şive, Lehçe, Ağız farklılıkları dilin güzelliğindendir. Tuna Boyları’ndan Afrika’ya, Kafkaslardan Nil Suları’na sesler aldık.  Türkçe, o bölgelere giden askeri ile, kadınları ve erkekleri ile yayıldı. Dil kullandıkça gelişir. Her dil gelişirken kendi olma özelliğini korumalıdır. Farklı diller bilmek bir gerekliliktir ancak kendi diline dahil etmek özentisizliktir. Dili güzel konuştuğumuz sürece saygınlık kazanırız. Adriyatik’ten Çin’e değil, Amerika’dan Çin’e kadar seyahat edilebilir bir dil olması için bu gereklidir. Türkçe sadece konuşma değil; bilimin, sanatın ve edebiyatın dili olmalıdır.

Fransa’da bir rapor yayınlanıyor “Silver Economy” (gümüş erkonomi) adı ile. Fransız bir devlet adamı ise raporun Fransızca adının kullanılmayışı üzerine tepki gösteriyor ve ülkede bir genelge yayınlanıyor. Son dönemlerde belediyeler düzenledikleri şenlikleri ‘festival’ olarak adlandırıyor. Dil konusunda belediyeler daha hassas davranmalıdır. Eskiden kıraathaneler vardı bunlar önce kahvehane’ye ardından ‘kafe’ ye dönüştüler. Telaffuzu hususunda bile tereddüte düştüğümüz kelimeleri kullanıyoruz. Şehitler verdiğimiz Anadolu’da yabancılar sokaklarımıza arabalarla kültürünü boşaltıp gidiyor. Kendi dili gelişemeyen bir milletin beyni de gelişmez. Geçtiğimiz günlerde Türk Dil Kurumu’nda yaptığımız bir toplantıda Türkçe’de kullanılan kelime sayısının 32bin’e düştüğü belirtilmişti. Derdimizi anlatamıyoruz, düzgün konuşamıyoruz.

Bir dönem politikalarının da dilde tahribata yol açtığını ifade eden Çiçek; “Öz Türkçeleştirme adı altında eski kelimeler tahrip edildi, yeni türetilenler kabul görmedi ve birçok kelime kayboldu. Her ilde üniversitelerimiz var. Eğitim kurumlarımız dilin korunması hususunda hassasiyet göstermelidirler” şeklinde konuştu.

Cemil Çiçek programdan sonra Karaman valiliği ve Karaman Belediyesine de ziyaretlerde bulundu. Çiçek, Hatuniye Medresesi’nde yer alan Piri Reis Sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Türk Dil Bayramı saat 14:00’da gerçekleşecek olan “Öykü Dili” oturumu ile devam edecek.

 

📆 13 Mayıs 2013 Pazartesi 10:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR