MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Sağlık » Her 3 Çocuktan 2’si Dişlerini hiç fırçalamıyor
Her 3 Çocuktan 2’si Dişlerini hiç fırçalamıyor


Pendik’te 63 ilköğretim okulunda, toplam 83 bin 772 öğrenciye yönelik gerçekleştirilen ağız ve diş sağlığı taramasında, çocukların üçte ikisinin dişlerini hiç fırçalamadığı sonucu çıktı.

 

 

Pendik Belediyesi ile Pendik Şifa Hastanesi’nin, okulların açılmasıyla birlikte başlattığı ağız ve diş sağlığı taraması sona erdi. Taramanın ardından ortaya çıkan en çarpıcı sonuç öğrencilerin üçte ikisinin dişlerini hiç fırçalamadığı yönünde. Taramanın ortaya çıkardığı bir başka gerçek ise çocukların yüzde 8,5’inin süt dişi, yüzde 4,2 sinin ise asıl dişlerinde çürük bulunması. Öte yandan yapılan araştırmada çocukların en az yüzde 10’nun ise diş eti rahatsızlıkları ile karşı karşıya bulunduğu saptandı. Ağız ve diş sağlığı taramasında; kısmen sevindirici sayılabilecek sonuç ise çocukların yüzde 75’inin diş diziliminde herhangi bir sorunun bulunmaması oldu.

 

Anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor

 

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Pendik Belediyesi Ağız ve Diş Taraması Koordinatörü  Dr. Adnan Takacı, yapılan araştırmada her 3 çocuktan 2’sinin dişlerini hiç fırçalamadığına dikkat çekerek bu konuda anne babalara önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Dr. Takacı şunları kaydetti “Gerçekleştirdiğimiz taramalarda maalesef her 3 kişiden 2 sinin dişlerini hiç fırçalamadığı sonucuna vardık. Bu konuda anne babalara büyük sorumluluklar düşüyor zira, çocuklar doğal alarak en küçük yaşlardan itibaren anne ve babalarını model alıyorlar. Klinikte de sık rastladığımız bir örnektir, genelde ağız ve diş sağlığı bozuk olan çocukların anne ve babalarında da aynı sorunları fark ediyoruz. Eğer çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını önemsiyorsak öncelikle işe kendimizden başlamamız gerekiyor. Ebeveynler kendi ağız ve diş sağlığına özen göstermeye başladığında bu konuda çocuklarında da, kısa sürede olumlu değişiklikler olduğunu görecekler.”

📆 22 Kasım 2011 Salı 10:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR