MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Manşet » Osmanlı ve günümüz yemek kültürü ‘Evvel Taam Sonra Kelam’ kitabında toplandı
Osmanlı ve günümüz yemek kültürü ‘Evvel Taam Sonra Kelam’ kitabında toplandı


Sütlüce Kongre Merkezi’nde önceki gün lansmanı yapılan ‘Evvel Taam Sonra Kelam’ kitabı görücüye çıktı. Kitabın günümüzde çokça tüketilen fast food tarzı sağlıksız besinlere tepki olarak çıktığını vurgulayan Öznur Oğuş, Osmanlı padişahlarının neler yediği, nasıl beslendikleri ve hangi yemeklerin sağlıklı olduğuna dair bilgiler yer alan kitabın benzerlerinin çok ötesinde olduğunu belirtti.

TB Yayıncılık’tan çıkan ‘Evvel Taam Sonra Kelam-İmparatorluk Mutfağından Bugüne’ adlı kitabın yazarı Öznur Oğuş, Osmanlı mutfağına dair küçük bir kesit sunduğunu, geleneksel mutfağın çeşitlerinin bir kitaba sığamayacak kadar zengin ve kapsamlı olduğunu belirtti. Yine de benzerlerine kıyasla epey çok sayıda tarifi içinde bulundurduğunu ifade eden Oğuş, “Osmanlı mutfağının günümüzde yapılmayan yemekleri, Osmanlı sultanlarının sevdiği yemekler, Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği kavun dolması, o zamanın vişneli sarmaları, menekşe reçelleri, şurupları ve unutulmuş lezzetleri bu kitapta bulabilirsiniz” dedi.

Kitap yazma kararının iyi yemek yapmaktan değil mevcut beslenme kültürüne duyduğu tepkiden kaynaklandığını söyleyen Öznur Oğuş, “Fast food kültürü, yanlış beslenme alışkanlıkları, ‘yaşamın hızı’ adı altında mutfak değerlerimiz unutulmaya terk ediliyor. Kitabımı bu alışkanlıklara tepki olarak yazdım” diye konuştu.

Oğuş, bununla birlikte mutfağımızın son derece sağlıklı bir mutfak olduğunu, doğru ve yeterli miktarlarda tüketildiğinde bir Akdeniz mutfağı olan Osmanlı mutfağının en sağlıklı modellerden biri olduğunun da altını çizdi.

Zengin bir menüden oluşan kitap; çorbalar, et yemekleri, etli sebze yemekleri, köfteler, kebaplar, dolmalar, balık yemekleri, pilavlar, hamur işleri, börekler, yumurtalı yemekler, zeytinyağlılar, mezeler, salatalar, şerbetli tatlılar, sütlü tatlılar, baklavalar, helvalar, şekerlemeler, şerbetler, şuruplar, hoşaflar, kompostolar, reçeller ve turşular gibi ana başlıklardan oluşuyor.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , ,
📆 21 Eylül 2011 Çarşamba 12:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR