MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » Birol Topaloğlu, Brenna Maccrimmon, Ömer Özgeç Gitarcafe’de
Birol Topaloğlu, Brenna Maccrimmon, Ömer Özgeç Gitarcafe’de


Kadıköy’ün farklı müzik türlerini kucaklayan mekanı Gitarcafe’de Kasım ayı şenlik kıvamında…

Kanadalı şarkıcı/derlemeci Brenna MacCrimmon yeni albümü Kulak Misafiri’nin ardından ilk kez geldiği İstanbul’da, müzisyen dostları ve çok renkli şarkılarıyla iki gece üst üste Gitarcafe’de.

Karadeniz’in usta sanatçısı Birol Topaloğlu, ilk kez Gitarcafe’de sunacağı tek kişilik projesi Dört Saz Tek Ses’te, sesine yoldaş çoguri, kemençe, tulum ve gaydasıyla, dinleyicileri Karadeniz’den Anadolu’ya zengin bir müzikal yolculuğa çıkarıyor.

70’lerden bu yana ülkemizin çizgisinden ödün vermeyen şarkı yazarlarından Ömer Özgeç, viyola sanatçısı kızı Güneş Yuğnak Özgeç ile birlikte Bir Demet Şiire Bir Demet Şarkı konseriyle aramızda.

Ses Duvarı’nda, ülkemizde özgür doğaçlamanın önde gelen isimlerinden Korhan Erel’in inşa ettiği “ses duvarı”nı, video sanatçısı İlknur Büyükberber görünür kılıyor, Sumru Ağıryürüyen de bu duvarın üzerinde sesiyle yazıya çıkıyor.

DJ Emre Gözgü, Brigitte Barda! adlı etkinlikte, ye-ye kızları, çakırkeyif jönler ve garaj grupları eşliğinde 60’lara damgasını vuran psychedelic pop’un Fransızca haliyle Gitarcafe’ye ilk kez konuk oluyor.

Bingöl Erdumlu, bu ayki söyleşisinde, Bach’ın ünlü çello süitlerinin ilginç öyküsünü, çellist Pablo Casals’ın öyküsü ve yorumlarıyla süsleyerek dile getiriyor.

Gitarcafe’nin ilgiyle izlenen konuklarından Laterna Ege’nin iki yakasını, gelenekselden günümüz popüler formlarına uzanan yelpazedeki şarkılarla bir araya getiriyor.

Grup Alcala, güçlü yorumlarıyla flamenko tutkunlarını nuevo flamenko dinlemeye davet ediyor.

Adları Lazca vücut sörfü anlamına gelen Viya, folk, caz, rak tınılarını doğaçlamalarla harmanladıkları konserleriyle yine Gitarcafe’de.

Grup, 2008’de Clinical Archives’ın çıkardığı “VA-Clinical Jazz” projesine dahil oldu. Gitarcafe’de ilk kez sahne alacak olan Luvi ise, “sessizliği duyan müziği duyar” diyor ve 2005’ten bu yana, makamsal temalar, onları besleyen armonik yapılar, ünison ezgiler, etnik caz esintileri üzerinden doğaçlamalarla sessizliği arıyor.

Gitarcafe’de atölyeler ve amatör sanatçılara açık “Sahne Sizin” etkinlikleri bu yıl da devam ediyor.

Etiketler: , ,
📆 15 Ekim 2009 Perşembe 17:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR