MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Başkan İlgezdi Belhaber.com’un bu haftaki konuğuydu
Başkan İlgezdi Belhaber.com’un bu haftaki konuğuydu


Başkan İlgezdi Belhaber.com’un bu haftaki konuğuydu.Başkan İlgezdi Ataşehir ve başkanlığı ile ilgili sorulara içtenlikle cevap verdi.İşte o röportaj…

 

 

11 Mart 1959 yılında Malatya’da doğdum ve ilkokulu Malatya’da okudum. Daha sonra ailem ile birlikte İstanbul’a taşındım. Ortaöğrenimimi de burada tamamladım. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldum. Eğitim hayatımdan sonra başladığım iş hayatımda ticaret ile ilgilendim. Öğrencilik yıllarında başlayan siyaset yaşamımı 1984 yılında SODEP’de sürdürmeye başladım. Siyasi yaşamıma Sosyal Demokrat Halkçı Parti ve daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nde devam ettim. İstanbul Ümraniye İlçe Başkanlığı görevini yedi yıl sürdürdüm. Daha sonra da CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul İl Sekreterliği görevlerinde bulundum. 29 Mart 2009 yerel seçimlerine de CHP’den Ataşehir Belediye Başkan Adayı olarak katıldım ve Ataşehir’in ilk belediye başkanı oldum.

*Ataşehir İstanbul’un yeni kurulan ilçelerinden ve siz ilk belediye başkanısınız, Ne gibi temel sorunlar ile karşılaştınız?

Ataşehir’i bir isim olarak değerlendirirseniz aklınıza hemen modern binaların, şık mekanların ve zengin insanların olduğu bir yer gelir. Ancak artık Ataşehir denilen bölge yalnız bir mahalle değil, 17 mahalleye sahip dev bir ilçe oldu. Bu büyük ilçenin pek çok sorunu bulunuyor.  İlçemizde yaşayan insanların en büyük sorunlarına bakarsanız ilk sırada işsizlik yer alıyor. Tabii bu sorunun ilk muhatabı bir belediye olarak biz değiliz. Dört ilçe sınırından pay alarak kurulan belediyemiz, kendi personelini de bu ilçe belediyelerinden almak zorunda kalmıştır. Dolayısıyla yeni işçi alımı yapamadık. İş-Kur’la birlikte işsizliğe karşı işbirliği yapıyoruz. Vatandaşlarımızı uygun işlere yerleştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca meslek eğitim kursları görmelerini sağlıyoruz ancak yapılanlar işsizlik sorununun genel yoğunluğu kapsamında çok yeterli olmuyor.

         Tabi ki bölgemizin bir diğer gerçeği olarak; işsizlik de yoksulluğu doğuruyor. İlçemize genel itibari ile baktığınızda % 80’inin varoş olduğunu görürsünüz. Hep söylediğim bir cümle vardır: “Ataşehir’de gri yoktur. Yalnızca siyah ve beyaz vardır.” Gerçektende öyle, ya zenginsiniz ve modern binalarda oturuyorsunuz ya da yoksulsunuz ve varoş mahallelerde oturuyorsunuz. 

         Şu anda yeni bir ilçe olmuş Ataşehir’in ilk belediye başkanıyım ve bu ilçenin en temel problemleri çözmek bana nasip oldu. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, onları daha çağdaş bir kente kavuşturmak benim en büyük hayalimdir.

*Başkanlığınızın birinci yılındasınız, sizce nasıl başladınız?

         Geçen yılın 30 Mart sabahında hiç bir şeyi olmayan bir belediye olarak kurulduk. Bir belediye kurulmuştu ve sadece başkanı belliydi. Personeli, binası, aracı olmayan bir belediye sürecini hemen atlattık. Her şeye sıfırdan başladık ve bugün yaptıklarımızı görmek için Ataşehir’i gezmeniz yeterli. Belediyemizin görev ve sorumluluklarını ilgilendiren her türlü sorunu çözmek bizim ilk önceliğimiz. İlk yılımız olmasına karşın; yol bakım, denetim, çöp toplama gibi bu temel sorunları çok çabuk ve düzgün bir şekilde yoluna koyduk.

         Bunların haricinde Ataşehir’i çağdaş, temiz ve yaşanabilir bir kent yapmak için birçok proje hazırladık. Dört ilçeden gelen alanlarla kurulmuş bir belediyeyiz ancak ne yazık ki diğer belediyelerden hiç bir kültür merkezi, sağlık merkezi, mesleki eğitim merkezi gibi bir yapı kalmadı. Şimdi bunların hepsinin Ataşehir’e de kurulması gerekiyor. Bunun için birçok proje hazırladık. İlçemize; tıp merkezi, öğrenci yurdu, kadın sığınma evi, aşevi, kültür merkezleri, nikah sarayı gibi pek çok yapı kazandırmak istiyoruz. Her mahallemize var olanların yanında en az bir park ve sağlık evi daha kazandırmak istiyoruz. Bu projelermizin pek çoğunu yakında faaliyete başlatacağız.  

*Gelişen ve değişen teknoloji ile basında değişime uğruyor bu bağlamda İnternet haberciliğini nasıl buluyorsunuz?

         Elbette gelişen teknoloji ile birlikte basın da değişime uğruyor. Bunun en güzel örneğini de internet ortamında görüyoruz. İnternet haberciliği artık televizyon, gazete ve radyo gibi medya içindeki yerini sağlamlaştırdı. Okuyucular olarak bizde hızlı ve güvenilir bulduğumuz internet haberciliğinden çok memnunuz.

*Sizce belhaber.com gibi belediyeler üzerine yayın yapan sitelere ihtiyaç var mı?

         Elbette var. Belediyelerimizin yaptığı hizmetlerin vatandaşlara bildirilmesi ve mesleğimizde iç iletişimi sağlaması bağlamında, biz böyle medya kurumlarına ihtiyaç olduğunu gözlemliyoruz.

📆 04 Haziran 2010 Cuma 10:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR