MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Nezire Selçuk “ Kredi Kartlarını para yerine kullanıyoruz.”
Nezire Selçuk “ Kredi Kartlarını para yerine kullanıyoruz.”


Kadıköy Belediyesi Başkanlık  Salonu’nda  Türk Kadınlar Birliği Başkanı Nurten Araman ‘ın organize ettiği “Kredi Kartı Borçları” hakkında halkı bilgilendirmek üzere Avukat Nezire Selçuk konferans verdi.

Nezire Selçuk “Hepimiz kredi kartı kullanıyoruz. Banka kartını mevduat hesabı yerine ,kredi kartını ise para yerine kullanıyoruz.Tüketici kredi kartını mal ve hizmet satın almak amacıyla kullanıyor.Öncellikle şunu vurgulamak gerekir.İkisi aynı şey değildir.Kredi kartı borçlarının ödenmesi durumunda asgari tutarı ödemek durumundayız.Eğer 3 ay içerisinde ödemezseniz,1 ay daha hak tanınır.1 ay içinde ödemezseniz önce adli ceza,sonra kredi kartına el koyulur.Sizin talebiniz üzerine hukuka uygun biçimde kartınız iptal edilir.Asgari limit için gecikme faizi alınır.” Dedi.

Sözleşmeler ve bankalar hakkında da bilgi veren Selçuk “bankaların kart sahiplerini yeterince bilgilendirmediğinin altını çizerek ; Kart verecek olan bankanın müşterilerini aydınlatması gerekir.Sözleşmelerin 12 siyah punto standart olması gerekir.Mutlaka olması gerekenler,aidat borcu ücreti ve gecikme faiz oranlarıdır.Çok etraflı bir biçimde bilgilendirilmeniz gerekir.

Kredi limitlerinde sizin kısıtlılık,engellilik,mali,sosyal durumunuzun araştırılması gerekir.Bankalar kredi limitlerini kendileri ayarlıyor.1.yılda aylık gelirin 2 katı kadar arttırılabilir.2.yılda ise 4 katı arttırılabilir.

Tüketici kredi kartlarında temerüdde akdi faizin %30’ndan fazla gecikme faizi alınamaz.Geçerli değildir.Özel bir hükümle %30 barajı aşılmıştır.

20 gün içerisinde yazılı olarak kartı çıkartan kuruma şikayet verilmelidir.Hesap özetine itiraz edilecekse,son ödeme tarihinden itibaren 10 gün içerisinde bildirilmesi gerekir.Eğer bildirilmezse hesap özeti kesinleşmiş sayılır.Kartınız çalındığı ya da başka bir şey geldiği takdirde , son 24 saat içerisinde tüketici haksız kullanımdan dolayı sadece 150 lirasından sorumludur.Bankalar ağır ihmal ve kasıt olarak gösterip tümünden sorumlu tutuyor.Bu konu kanunda açık değildir.

Kart sahipleri olarak bu konuları  çok iyi bilmeniz gerekir. Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.Gerçek borcunuz tespit edilir.Asgari tutardan ödenmeyen miktar için “temerrüd faizi “ alınır. Yeni faiz oranı 1 ay öncesinden haber verilmelidir.”diyerek konuşmasını bitirdi.

Türk Kadınlar Birliği Başkanı Nurten  Araman’ dan plaketini alarak salondan ayrıldı.

Rüya Meriçboyu

Galeri
📆 17 Mayıs 2010 Pazartesi 15:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR