MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Bilgi edinme başvuru sayısı arttı
Bilgi edinme başvuru sayısı arttı


TBMM Başkanlığınca, bilgi edinme hakkının kullanılmasıyla ilgili 2014 değerlendirmesini içeren basın açıklaması yayımlandı.

Açıklamaya göre, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarına, geçen yıl toplam 3 milyon 298 bin 465 başvuru yapıldı. Bunlardan 3 milyon 118 bin 864’ü olumlu yanıtlandı. Böylece kamu kurum ve kuruluşlarınca toplam başvuruların yaklaşık yüzde 95’ine olumlu cevap verildi.

Toplam başvurulardan 99 bin 166’sı reddedildi. Başvuruların yaklaşık yüzde 3’üne olumsuz yanıtlandı.

Başvurular içerisinde gizli ya da sır niteliğindeki bilgiler çıkarılarak bilgi ve belgeye erişim sağlanan başvuruların sayısı 8 bin 471 olarak gerçekleşti. Başvurusu reddedilenlerden yargıya itiraz edenlerin toplam sayısı ise 746 olarak kaydedildi.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında 2014’teki toplam başvuru sayısı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 18 artış gösterdi. Geçen yıl kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi edinme taleplerini karşılama oranı da arttı.

Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği cevaplara karşı 2 bin 690 itiraz başvurusu oldu. Bu itirazlardan 984’ü kabul edilerek, kurum ve kuruluşlarca verilen cevaplar yerinde görülmedi.

Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna yapılan itiraz sayısı, idari yargıya yapılan başvuru sayısına oranla daha fazla arttı.

📆 12 Haziran 2015 Cuma 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR