MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » 4 Şubat Dünya Kanser Günü
4 Şubat Dünya Kanser Günü


Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu nedenle “4 Şubat” tüm dünyada kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile Dünya Kanser Günü olarak belirlenmiştir.

 

 

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak “Kanser Kontrolü”ne yönelik çalışmalarımız kapsamında İstanbul İli’nde dünyada ilk metropol şehir örneği olarak 2013 yılında Aktif Kanser Kayıtçılığına geçilmiş ve Türkiye’nin Kanser Kayıt örneklemi %27’den %50’ye ulaşmıştır.

 

 

Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Kanserin, özellikle erken teşhis edildiğinde, tedavisi mümkündür.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tarama programları ile meme, rahim ağzı ve kalın barsak kanseri erken teşhis edilebilmektedir. Bu tarama programı kapsamında; 40 yaş üzerindeki her kadın 69 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi çektirerek meme kanseri taraması yaptırmalı, 30 yaşını dolduran her kadın 65 yaşına kadar 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taramasına yönelik HPV numunesi ve smear aldırmalı, 50 yaşını dolduran kadın erkek her vatandaşımız da 70 yaşına kadar kalın barsak kanseri taraması kapsamında 2 yılda bir gaitada gizli kan olup olmadığına baktırmalıdır.

 

Sağlıklı yaşam davranışları geliştirerek kansere karşı korunmanız ve yukarıda sayılan yaş gruplarında iseniz tarama programlarına dahil olarak erken teşhis ile uzun ve sağlıklı yaşam şansına sahip olmanız mümkündür.

 

Bağlı bulunduğunuz Aile Hekiminize veya Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak kanser taramaları hakkında bilgi alabilir rahim ağzı kanseri (HPV-DNA) ve kolon kanseri taramalarınızı yaptırabilirsiniz, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinde de meme-rahim ağzı (HPV-DNA) ve kolon kanseri taramalarınızı ücretsiz yaptırabilirsiniz.

 

4 Şubat Dünya Kanser Günü’nüzü kutlar, sağlıklı bir yaşam dileriz.

📆 04 Şubat 2015 Çarşamba 13:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR