MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » “Kara Kitap Kara Talih”
“Kara Kitap Kara Talih”


İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI’NDAN EZİDİ KÜLLİYATINA KAYNAK NİTELİĞİNDE YENİ BİR KİTAP:

“KARA KİTAP KARA TALİH”

 

 
İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Amed Gökçen’in, Ortadoğu’nun kadim topluluklarından Ezidiler’i ve Ezidi inanışlarını ele aldığı kitabı “Kara Kitap Kara Talih”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

 

 

Bugünün sıcak gündemi dolayısıyla bir kez daha dikkatleri üzerine çeken Ezidi topluluğunun zorlu yolculuğunu kayıt altına alan eser, Ezidiler ile ilgili bilinmeyenleri yakın plana alırken, merak edilen sorulara da yanıt niteliği taşıyor. 2004 yılından beri bu alanda çalışmalar yürüten ve kaynak kitaplar sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Kara Kitap Kara Talih”in sunuş bölümü yazar Murathan Mungan’ın imzasını taşıyor.

 

 

Amed Gökçen’in Türkiye, Suriye, Irak, Gürcistan, Ermenistan ve Almanya’da yürüttüğü saha araştırmalarında elde ettiği sözlü kültüre ait kıymetli bilgilerin, Ezidi topluluğunun çoğu mensubu tarafından unutulmuş mitolojik anlatıların; Ezidi topluluğuna ilişkin süregelen tartışmalı konuların yer aldığı “Kara Kitap Kara Talih”, fotoğraf sanatçısı Saner Şen’in tarihe ışık tutan fotoğraflarıyla zengin bir arşivi Ezidi külliyatına kazandırıyor.

📆 26 Eylül 2014 Cuma 11:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR