MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Deniz Bisikletleri Toplandı
Deniz Bisikletleri Toplandı


Denizde Kaybolan 5 Gencin Ardından Deniz Bisikletleri Toplandı

 

 

Kumburgaz’da deniz bisikleti kiraladıktan sonra bir daha haber alınmayan 5 kişiyi arama tarama çalışmaları sürerken, Büyükçekmece Belediyesi, ilçe sahillerindeki deniz bisikletlerini topladı.

 

 
Kumburgaz’da kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ve bir daha kendilerine ulaşılamayan Mikail Çelik, Serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi’den için başlatılan arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Denizde kaybolan gençlerin bulunabilmesi için AFAD ekiplerinin yanı sıra Sahil Güvenlik ekipleri havadan ve karadan arama çalışmalarını sürdürürken; Büyükçekmece Belediyesi ekipleri de 5 gencin kaybolmasının ardından deniz bisikletlerini sahilden topladı. Olay yerine gelerek çalışmaları yakından takip eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, sahillerde kiralanan deniz bisikletleri ve benzeri araçlarla ilgili hukuki bir belirsizlik ve yetki karmaşası olduğunu söyledi. Dr. Akgün yasal bir düzenleme yapılıncaya kadar inisiyatif kullanarak Büyükçekmece’de deniz bisikletlerine el koyduklarını söyledi.

 

 
“YASAL DÜZENLEME YAPILINCAYA KADAR İZİN YOK”
Kumburgaz sahilinde geçtiğimiz yaz mevsiminde de 4 kişinin benzer şekilde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Başkan Akgün, TBMM’nin bu işi ivedilikle hukuki bir zemine oturtması gerektiğini ifade etti. Akgün, “Deniz bisikletleri ve bu tür araçlarla ilgili yasal bir düzenleme olmadığından bu boşluktan yararlanılıyor. Can güvenliği olmayan deniz araçları vatandaşa kiralanıyor. Büyükçekmece Belediyesi olarak bu durumdan ders aldık. Denizlerin, sahillerin, göllerin birden fazla denetçisi ve sahibi var. Yasal boşluklar ya da yasal belirsizlikler var. Yasal bir düzenleme yapılmadığı takdirde bu saatten sonra Büyükçekmece sınırları içerisinde hiç kimse deniz bisikleti ve benzeri araçları kiralamayacak. Hepsine el koyuyoruz. Başka türlü alabileceğimiz bir tedbir yok. İşlemin sorumluluğunu üzerime alıyorum ve bisikletleri belediye deposuna çektiriyorum. Yasal hakkı olan gelip benden bisikletini alır. Ya da hukuki düzenleme gerçekleşirse bisikleti veririm” diye konuştu.

 

 
“VATANDAŞIN HAYATI TEHDİT ALTINDA”
Yasal düzenlemenin önemine değinen Hasan Akgün, “Kendi özel mülkiyetindeki metruk bir binanın önünde, 20 gün önce vatandaşın biri bisiklet kiralamaya başlamış. Ayrıca burada çay satıyormuş. Çay bahçesi olarak işletiyorsa belediyeden ruhsat alması gerekiyordu. Henüz belediyeye başvurmamış. Bu üzücü olay vuku bulunca zabıta bu durumu tespit etti. Ruhsatı da yok. Zaten ruhsatı dahi olsa belediye olarak bizim denizle ilgili hiçbir bir araç gereci denetleme yetkimiz yok. Bununla ilgili ne yazık ki yasal bir düzenleme yapılmamış. Turizm belgeli tesislerde bu tür deniz araçları güvence altına alınmış. Onun dışındakiler güvence altında değil. Durum böyle olunca da bu tür araçlara binen vatandaşların hayatı her an tehdit altındadır” dedi…İstanbul(İHA)

📆 20 Ağustos 2014 Çarşamba 12:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR