MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Sosyal Medyanın Güvenilirlik Sorunu Var

Sosyal Medyanın Güvenilirlik Sorunu VarYıldız Teknik Üniversitesi Basın Danışmanı ve Sosyal Medya Savaşları Kitabı Yazarı Ümit Sanlav geleneksel medya ile sosyal medyanın halef-selef mücadelesini değerlendirdi.

 
Sosyal Medya Savaşları kitabında; 1947 yılında kullanılmaya başlanılan ilk bilgisayar ENİAC’tan, sosyal medya kullanımına açık, entegre kameralı Yeni Nesil Televizyonların sıradanlaştığı, Hologramlarla 3 boyutlu iletişim sağladığımız günlere dek olan süreci değerlendiren Yıldız Teknik Üniversitesi Basın Danışmanı Ümit Sanlav, sosyal medyanın geleneksel medya ile olan halef – selef ilişkisine değindi.

 
Gazete, dergi ve televizyon gibi geleneksel basın-yayın organlarıyla, internet medyasının en temel farkının kabaca; geleneksel medyanın (yayıncıdan alıcıya) tek yönlü, sosyal medyanın ise karşılıklı (interaktif) kullanımı ve etkileşimi olarak ifade eden Ümit Sanlav, sosyal medyanın en önemli sorununun güvenilirlik sorunu olduğunun altını çizerken, şu şekilde konuştu:
Gelişen teknolojiye bağlı olarak sosyal medya, iletişim tarzımızdaki değişikliklerin yanı sıra, haber alma tarzımızda da bir takım değişikliklere neden oldu.

 

Buna bağlı olarak geleneksel medya ile yeni medyanın en önemli enstrümanlarından olan sosyal medyanın temel özellikleri, yayın organlarının çok büyük kitleleri kapsaması, tek taraflı oluşu, maliyetinin yüksek olması ve sonucunun doğru ya da yanlış her zaman net olmasıdır.
Yeni medyayı geleneksel medyadan farklılaştıran özellikler;
Buna karşı yeni medyada ise; düzeyi ve etkinliği sözlü iletişimdeki kadar olmasa bile, bilginin istenildiği anda seçilebildiği, adreslenebildiği, paylaşılabildiği ve geri bildiriminin anında yapılabildi­ği bir “sanal” etkileşim çerçevesi sunuluyor.
Sosyal Medyanın En Önemli Handikabı Güvenilirlik Sorunu

 
Geleneksel medyada kariyer ve mesleki yeterlilik aranırken, sosyal medyada herhangi bir eğitim gerekliliği ve standardı bulunmuyor. Yayın yapmak isteyen herkes bu mecrada özgürce ve alabildiğine yayın yapıp, kitleleri peşinden sürükleyebiliyor. İşte bu durum nedeniyle sosyal medyada çoğu zaman rastlanabilen bilgi kirliliği ve yanıltılma riski algısı, sosyal medyanın en büyük handikabı ve dezavantajı.

 

 

Bunun en bariz örneği Nejat Uygur’un vefatında ortaya çıkmıştır. Aylarca komada kalan Nejat Uygur’un vefatına dair sosyal medya aracığıyla oluşturulan bilgi kirliliği, sürekli olarak yalanlanmıştı. Gerçekten vefat ettiğinde ise yine sosyal medya aracılığıyla yapılan haberler güven vermemiş, aile fertleri ve doktorların görsel medyada yaptıkları açıklamalar ile güvenilir sonuca ulaşılmıştı. Gezi eylemleri, Berkin Elvan olayı ve Soma faciası gibi yakın geçmişte yaşanan toplumsal olaylarda, güvensiz haber almaktan kaynaklanan ciddi dezenformasyonlar yaşandı.
Gençler ve çocuklar dikkat
Bu güvenilirlik sorunu sadece haber almada değil iletişim konusunda da özellikle gençlerin en önemli handikaplarından. Zira sosyal medyanın yapısı gereği insanlar oldukları gibi değil, kendilerini göstermek istedikleri gibi gösterdiğinden, özellikle gençler ve çocukların çok dikkatli olması gerekiyor

📆 23 Temmuz 2014 Çarşamba 11:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR