MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, Srebrenica Soykırımı’nı Anacak

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, Srebrenica Soykırımı’nı AnacakRumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, Sırplar tarafından 19 yıl önce Bosna’nın Srebrenica kentinde yapılan soykırımın yıldönümünde hayatını kaybedenleri anacak.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, 19 yıl önce yaşanan bu soykırımın unutulmaması ve unutturulmaması için her yıl olduğu gibi bu yılda bir anma etkinliği gerçekleştireceklerini söyledi.
Bölükbaşı yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Balkanlar’ın tarihi katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır.

 
19 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı. Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen Bosna’nın bu güzel kenti Srebrenica’da, Birleşmiş Milletlerce görevlendirilen Hollandalı askerlerin gözü önünde tamamı 14 yaş altı çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan toplam 8373 kişi 11 Temmuz 1995 tarihinden başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler.

 
Bu yıl kirli savaşın 22’inci, Srebrenica Soykırımı’nın ise 19. yılındayız. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, “Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…’’ Srebrenica’da 19 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz.
İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı ve devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımının sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldı.

 

Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde halen sürdürülmektedir. Bu tuluatın son örneği Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur.

 
Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli Balkan kökenli 65’in üzerinde derneği bünyesinde bulunduran Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu olarak Srebrenica soykırımının 19. Yılında “Bir Daha Bosna’lar, Srebrenica’lar Yaşanmasın’’ diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz.”

 
Soykırımın yıldönümü dolayısıyla 11 Temmuz 2014 Cuma günü saat 17.00’de Hollanda Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk konulacak ve ardından bir basın açıklaması yapılacak. PINARBAŞI HABER AJANSI (PHA)

📆 11 Temmuz 2014 Cuma 10:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR