MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » İyi Bir Ruh Hali İçin, Zerdeçal Tüketin
İyi Bir Ruh Hali İçin, Zerdeçal Tüketin


Hindistan yüzyıllardır kullanılan Zerdeçal’ın sağlığa sayısız faydası vardır.Diyetisyen Şebnem Kandıralı konu ile ilgili bilgiler verdi.

 

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, mutfaklarda çoktan yerini alması gereken bir baharattır.

Zerdeçal,sarı renkli bir hint baharatıdır.Genellikle körinin ana maddesidir.Demir ve manganez için önemli bir kaynaktır.B6 vitamini ,diyet lifi ve potasyum içerir.

 

İçerdiği curcumin ( hintsafranı ) ile yapılan klinik çalışmalarda depresyonun hafifletilmesinde bazı antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir .Son derece sağlıklı olan bu baharat hemen hemen her yemeğe ekilebilir.

 

Diğer kullanıldığı sağlık alanları: Anti inflamatuar ( iltihap karşıtı ) etki göstermesi ,İnflamatuar bağırsak hastalıklarında etkili bir tedavi sunabilmesi , romatoid artiritlerde rahatlacı bir etkisi olduğu,kistik fibrozla mücadelede yardımcı olduğu ,antioksidan özelliğinden ötürü kanser hücre büyümesi ve metastazların engellenmesinde etki gösterdiği,çocuklarda lösemi riskinde azalma sağladığı , karaciğer fonksiyonlarında iyileşme gösterdiği,kardiyovasküler fonksiyonlarda koruyucu etkisi olduğu,kolesterol düşürücü etki gösterdiği ve alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı bilinmektedir .

📆 10 Temmuz 2014 Perşembe 13:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR