MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Maltepe’li Erzurum’luların 12 Mart şöleni renkli geçti.
Maltepe’li Erzurum’luların 12 Mart şöleni renkli geçti.


Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın çiçeği burnunda yeni yönetiminin organize ettiği, Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı münasebeti ile düzenlemiş olduğu 12 Mart Kültür ve Dayanışma Şöleni oldukça renkli geçti.

 

Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenen programa Erzurum’lular yoğun bir ilgi gösterdiler. Sunuculuğunu Murat Balkuş ve Hüseyin Boztepe’nin yaptığı programda folklör ekibinin gösterisinin ardından, Erzurum’lu sanatçılardan Nurullah Akçayır, Gülay Özer, Lütfü Ortakale, Seda Okuyucu, kendine özgü Erzurum şiirleri ile de Zinnur Tiryaki sahne aldılar.

Ortak çağrı “Erzurum’dan bağınızı koparmayın” oldu…

Sahne alan sanatçıların hemşehrilerine ortak çağrısı, “Erzurum’a gelin bağınızı koparmayın, özellikle 2011 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı tarihte Erzurum’a gelin, ve destek olunuz lütfen” şeklinde oldu. 

 

Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın yeni yönetim kurulu ve başkanı katılımcıları toplu olarak selamladılar.

Açılış konuşması için kürsüye gelen çiçeği burnunda Başkan Muhammet Orbay, Vakıf olarak Erzurum Kültürüne hizmet etmenin mutluluğu içinde olduklarını belirterek şöyle devam etti; “ –Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı münasebeti ile düzenlemiş olduğu 12 Mart Kültür ve Dayanışma Şöleni gecemize onur verdiniz. Bizleri gururlandırıp gecemizi hoş ettiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş aşamasının ilk odak noktası olan Erzurum Türk Tarihi ve Kültürü içinde inanılmaz bir etkinliğe sahip kentimizdir. Tarihi, kültürü, doğası yaylası ve çelik iradeli insanı ile Erzurum başkadır.’’ İstanbul neçi, Erzurum yayla’’ demiş şair. Çünkü Erzurum yayla amma Erzurum’un dadaşının gönlüde yayla. İşte bizde vakıf olarak bu gönüllerde bir katre çekirdek olmak adına sizleri buraya davet ettik. Sizlerle biraz hasbihal edip birazda gönüllerimizi hoş edelim istedik.

Vakfımız Maltepe İlçemizde kurtuluşunu tamamlamış ve İstanbul’da bulunan tüm hemşerilerimizin eğitim kültür ve yardımlaşma etkinliklerini sağlamak için yola çıkmış bir vakıftır. Merkezimiz Maltepe Sahilinde Maksev’in karşısında hizmetlerini devam ettirmektedir. Gayemiz İstanbul’da yaşayan tüm hemşerilerimizin bu çatı altında kültürel ve sosyal dayanışmalarını sağlamak, Erzurumlu olma bilinci ve kültürünü kuşaktan kuşağa aktarmaktır.

Faaliyetlerimiz arasında en önemli ögelerden birisi her ayın son Perşembe akşamı düzenlediğimiz herefeneleridir.

Bu bizim zaman zaman folklorik kültürümüzün bazen de günün anlam ve önemine binaen konferans ağırlıklı yaptığımız önemli bir gecemizdir. Tüm hemşerilerimizin bu etkinliklere katılmaları bize ayrı bir onur kaynağı olacaktır.

 

Halk oyunlarımızın öğretimi ile alakalı kurslarımız vardır.

7 yaş ve üzeri çocuklarımızın kayıtları 1 Nisan’da başlayacaktır.

 

Bunlara da özellikle çocuklarınızın katılımını sağlamanız ayrı bir önem taşımaktadır. Gecemizin organize edilmesinde katkıları olan sponsorlarımıza, Maltepe Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Zengin’e, başkan yardımcısı hemşerimiz Ömer Lütfü Somun’a vakfımızın kurulmasından bu yana emeği geçen mütevelli üyelerine, onursal başkanımız Sayın Ali Şahsuvaroğlu’na, özellikle benimle birlikte vakfımızın ikamesi ve idamesini yürüten mevcut yönetim kurulu arkadaşlarıma ve gecemize katılan çok değerli sanatçı kardeşime huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Sevgili Hemşerilerim,

Vakfımızla yani sizlerin olan bu kurumla ilgilenin ve bizleri yalnız bırakmayın, saygılar sunuyorum” dedi.

📆 18 Mart 2010 Perşembe 15:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR