MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Göztepe, Teknoloji, Toplum » Avrasya Karayolu Tüp Geçiş projesinin çalışmaları sürüyor

Avrasya Karayolu Tüp Geçiş projesinin çalışmaları sürüyorAvrasya Karayolu Tüp Geçişi’nin yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

Asya ve Avrupa yakasını birbirine bağlayan Marmaray’ın ardından projenin kardeşi olarak nitelendirilen Avrasya Karayolu Tüp Geçişi’nin yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Yapımı 2015’te tamamlanması planlanan ikinci tüp geçişle Kazlıçeşme-Göztepe arası otomobille 15 dakikaya düşmesi bekleniyor.Tamamlandığında dünyanın 6. büyük tüneli olma özelliğine sahip olacak olan Tüp Geçiş projesinin çalışmaları sürüyor. Asrın projesi Marmaray’ın açılışının ardından, gözler projenin kardeşi olarak nitelendirilen Tüp Geçiş projesine yöneldi.1.2 milyar dolarlık proje, Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki seyahat süresi 100 dakikadan yaklaşık 15 dakikaya indirecek. Uzunluğu 14.6 kilometre olarak hesaplanan proje ile birlikte boğazdan geçiş artık sadece köprülerden değil boğazın altından karayolu ile de geçilebilecek.Proje tamamlandığında İstanbul Boğazı’nın 106 metre altından lastik tekerlekli ilk geçişler sağlanmış olacak ve Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahil yolu 8 şeride çıkarılacak. 2015 sonunda açılması hedeflenen tünelden günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor. Projede, her 2 yakada da gişe yer alacak ve geçiş ücreti 4 dolar+KDV olacak.

5.5 kilometrelik deniz altından giden tüp geçitlerin yapılacağı proje ile Marmaray, iki gözden oluşacak. Avrasya Karayolu Tüp Geçişi’nde altlı üstlü tek tüp olacak.

Marmaray’a ‘kardeş’ olarak tanımlanan Avrasya Karayolu Tüp Geçişi 2015 sonunda hizmete açılması bekleniyor.(İHA)

 

📆 01 Kasım 2013 Cuma 15:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR