MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Fikirtepe, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Durbakayım, Fikirtepe’de mutlu sona ulaşılıyor
Durbakayım, Fikirtepe’de mutlu sona ulaşılıyor


Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe’de yaşanan belirsizlikle alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşüm sürecini hızlandırmak için adım atmasını değerlendirdi.

Durbakayım; “Fikirtepe’de nihayeti mutlu sona ulaşılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’ın konuya el atmasıyla arsa sahipleri, konut üreticileri, Yeni Fikirtepe’den yeni bir daire almak isteyenler ve tüm İstanbul’u memnun edecek bir süreç başladı.

Fikirtepe’de yaşanan belirsizlik üzerine bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşüm sürecini hızlandırmak için konuyla bizzat ilgileneceğini belirtti ve söylediğini yaptı. Fikirtepe’deki planları tadil eden Bakanlık, yeni şehircilik anlayışına göre tasarlanan kentsel dönüşüm planlarını onaylandı.

Gelinen noktada; Fikirtepe’nin afet riski taşıyan bölge ilan edilmesiyle birlikte herkes “bundan sonra ne olacak?” sorusuna cevap arıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Fikirtepe’de nasıl bir yol haritası izleyeceği merak ediliyordu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama ile bu soruların önemli bir kısmı cevaplandı.

Buna göre Fikirtepe’de dönüşüm çok hızlı ve düzenli bir şekilde yapılacak. Ruhsatların çıkması için ilgili belediyelerin daha hızlı olması için özel çalışmalar yapılacak. Eğer belediyelerde çözüme kavuşmayan bir nokta olursa, bizzat bakanlık devreye girecek.

Bu kapsamda;

ü    Fikirtepe’de evi olanlar ve konut üreticileriyle sözleşme imzalayıp taşınanlar, gelecek planlarını yapanlar beklentilerini gerçekleştirecek.

ü    İnşaat firmaları milyonlarca lira yatırım yaparak hazırlık yaptığı projeler akamete uğramadan devam edecek. Yeni projelerin hayata geçme süreci hızlanacak.

ü    Fikirtepe’nin Afet Riske taşıyan bölge ilan edilmesiyle birlikte, damga vergisi, harç gibi maliyet artırıcı unsurlar ortadan kalkacak. Bölgede yükselecek olan projelerin fiyatlandırılmasında etkili olacak ve Fikirtepe’den yeni daire almak isteyenler biraz daha düşük metrekare fiyatı ödeyecek. Daha da önemlisi KDV muafiyeti nedeniyle yeni konut alıcıları yüzde 1 KDV ödeyecek.

ü    Her şeyden önemlisi Fikirtepe’de bir bütünlük sağlanacak. Birbirinden bağımsız ve parçalı projeler yerine birbirini tamamlayan doğayla barışık, İstanbul’un siluetini bozmayan binalar yükselecek. Fikirtepe daha yeşil, daha ferah olacak. Yeni plan çerçevesinde Fikirtepe’de teknik ve mühendislik hizmetleri açısından donanımlı, enerji ve su tasarruflu, yeşil yapılar inşa edilecek.

Cevap bekleyen bir önemli soru ise emsallerin ne olacağı şeklindeydi? Fikirtepe’nin dönüşümü için önceden belirlenen 4.14 emsal devam edecek mi? Bu emsal değerine göre Ada bazında yüzde 100 ile anlaşan ve sözleşme yapan firmalar aynı şartlarda yollarına devam edecek mi?

Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar, Fikirtepe’deki dönüşümü sağlıklı ve süratli bir şekilde gerçekleştireceğini açıklarken, herkesi memnun edecek (mağdur etmeyecek) emsal oranı olacağı şeklinde mesajlar vermişti. Temennimiz, Sayın Bayraktar’ın süreci hızlandırmadaki adımı gibi, emsali belirlemedeki adımı da bize ikinci bir bayram yaşatması yönünde.

📆 05 Ağustos 2013 Pazartesi 15:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR