MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat, Mekanlar, Toplum » Deniz Kabukları Merkezi ücretsiz geziliyor

Deniz Kabukları Merkezi ücretsiz geziliyorBir yıl önce Dragos’ta açılan Can Geyran Deniz Kabukları Merkezi ziyaretçi akınına uğruyor. 2009 yılı içinde ilköğretim okulu öğrencileri başta olmak üzere binlerce kişi bu anlamlı merkezi ziyaret etti.

Deniz Kabukları Merkezi 2007 yılının Ekim ayında, Virginia Tech Üniversitesi ekonomi bölümü üçüncü sınıfında okurken, arkadaşlarıyla paintball oynadığı sırada, geçirdiği bir kalp krizi sonucu zamansız bir şekilde yaşama veda eden doğa ve spor tutkunu Can Geyran adına babası Kemal Geyran tarafından 13 Ocak 2009 tarihinde açıldı.

Dünya ve Türkiye denizlerindeki çok farklı 300’e yakın deniz kabuğu türünün 400 metrekarelik bir alanda sergilenmesiyle açılışı yapılan merkez giderek gelişiyor.

Kemal Geyran Deniz Kabukları Merkezini gerçekleştirirken;

-Ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından biri olan deniz ve su yaşamının tanınmasını, korunmasını ve deniz kültürünün geliştirilmesini sağlamayı;

-Deniz kabukları- insan ilişkisinin tarihsel gelişimini yeni kuşaklara aktarmayı;

-İleride kurulabilecek bir tabiat tarihi müzesinin yumuşakçalar bölümüne katkıda bulunabilmeyi;

-Türkiye deniz kabukları envanterine katkıda bulunarak yerli ve yabancı araştırmacılar için veri tabanı üzerinde fiilen çalışılan bir merkez olmayı,

-Türkiye deniz kabuğu koleksiyonerlerinin bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunabileceği, koleksiyonlarını sergileyebileceği bir merkez oluşturmayı amaçladığını ifade ediyor.

Kemal Geyran bu amaçları doğrultusunda bir hayli yol almış görünüyor. Otuz beş yıldır dünyanın bir çok yerinden topladığı 1000’in üzeride türdeki kabuk koleksiyonu ve 500’den fazla yayından oluşan zengin bir kitaplığı bulunuyor.

 

 

Deniz Kabukları Merkezinde neler yapılıyor?

Ticari amaç gütmeyen bu merkezde

-Türkiye ve dünyadaki koleksiyonerler, araştırmacılar ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla temasa geçilip, değiş tokuş ve bağış yöntemleriyle merkezdeki yayın ve kabuk çeşitliliği zenginleştiriliyor.

-Tüm ziyaretçilerin yararlanabileceği bir kitaplık oluşturulmuş durumda.

-Deniz kabuğu koleksiyoncularına yönelik broşürler yayınlanıyor.

-Türkiye’deki deniz kabuklarını tanıtıcı bir kitap yayınlanmak için hazırlıklar sürdürülüyor.

-Merkezin ilköğretim okulları tarafından ziyaret edilmesi sağlanarak, doğayı koruma bilincinin küçük yaşta yerleşmesine katkı sağlanıyor.

Kemal Geyran sergilediği deniz kabuklarının yanı sıra açıklayıcı panolarla da kabuklar hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Merkezde kabuklarla ilgili film gösterileri yapılıyor.

Sergi alanının yetersizliği nedeniyle koleksiyonundaki binin üzerindeki türün üçte birini sergileyebilen Geyran, rutubetten zarar gören 60 kişilik sinema salonunun gerekli izolasyonlarını yaptırarak tüm koleksiyonunu sergileyebilmek için çabalıyor. Gerekli desteği sağladığı an bu idealini de gerçekleştirecek.

Ücretsiz ziyaret edilen merkez Salı, Çarşamba ve Pazar günleri 11:00-17:00 saatleri arasında açık bulunuyor.

Can Geyran Deniz Kabukları Merkezi’nin adresi:

Papatya Sok. No: 12 Orhantepe (Dragos)  Cevizli İstanbul.

📆 21 Ocak 2010 Perşembe 11:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR