MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Flaş, Genel, Gezi-Alışveriş, Toplum » İSPARK’la Akıllı Bisiklet dönemi başladı!
İSPARK’la Akıllı Bisiklet dönemi başladı!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ciddi çevre sorunlarına yol açan ‘trafik’ konusunda özenli çalışmalar yürütürken, sosyal sorumluluk kapsamında hayata geçirdiği projelerle gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede hayata merhaba demesine katkı sağlamayı hedefliyor. İSPARK vasıtasıyla Akıllı Bisiklet uygulamasını hizmete sunuyor.

Sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanın…

İSPARK isbike istasyonlarında akıllı bisiklet kiralama sistemini hizmete açtı. Bisikletlerini kullanabilmek için yanlarında taşımak zorunda kalan bisiklet severler artık kurulan bu sistem sayesinde istedikleri isbike istasyonlarından bisiklet kiralayabiliyor.

 

Kadıköy-Kartal sahil şeridindeki 10 istasyonda, 100 bisiklet

Proje, ilk olarak pilot bölge seçilen Kadıköy-Kartal sahil şeridindeki 10 istasyonda, 100 bisiklet ile İstanbullulara hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar 1 saati 2 TL, 2 saati 3 TL ücret ödeyerek bisikletleri kullanabiliyorlar.

Şehir içi ulaşımda alternatif bir araç olan bisikletin daha yaygın kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik “Bisiklet yolları üzerinde kurduğumuz Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ile bisiklet severlere güzel bir hizmet daha sunuyoruz. Kent genelinde uygun noktalarda bisiklet ünitelerini yaygınlaştıracağız”  dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden  ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabiliyor.

 

RF ID ve GPS teknoloji sayesinde veri tabanı ile irtibat kurarak aktif hale gelen sistemde bisikletin tüm hareketleri izlenecek. Ayrıca, sistem alınan bisikletin her hangi bir “ Akıllı Bisiklet İstasyonuna “ teslim edebilme imkânı sunuyor.

Saat Tutar
0-1 saat 2 tl
1-2 saat 3 tl
2-3 saat 5 tl
3-5 saat 8 tl
5-7 saat 11 tl
7-10 saat 14 tl
gün boyu (24 saat) 25 tl
📆 25 Kasım 2012 Pazar 20:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR