MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Politika, Toplum » Günay: Çamlıca’ya Ak Mescit yapalım!
Günay: Çamlıca’ya Ak Mescit yapalım!


Ertuğrul Günay: Çamlıca’ya Ak Mescit yapalım!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertğrul Günay, Çamlıca’ya Kırım’daki gibi bir ‘Ak Mescit’ yapılmasını önerdi. Günay, yeni yapılacak caminin cesametiyle değil zarafetiyle öne çıkması gerektiğini savundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mimar ve Mühendisler Grubu’nun (MMG) kahvaltılı toplantısına katıldı. Burada konuşma yapan Bakan Günay, davetlilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandırdı. Günay, Çamlıca’ya yapılması planlan camiyle ilgili görüşlerini de il kez kamuoyuyla paylaştı. İstanbul’un çok fazla geliştiğinin ve büyüdüğünün altını çizen Ertuğrul Günay, İstanbul’un yeni kültür merkezlerine ve yeni nikah salonlarına ihtiyacı olduğu gibi yeni camilere de ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Bunları İstanbul’un gözünü çıkartmadan yapmak lazım” diyen Günay, doğal ve tarihsel yapılar ile özgün mimariyi bozmamaya özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Ertuğrul Günay, mimari teknikler ve yapı malzemesi bu kadar gelişmişken, oturup var olanlardan birinin taklidini yapılmaması gerektiğini savundu. Günay, Çamlıca’ya yapılacak caminin iki binli yıllara yakışır, İslam mimarisinin geleneğini koruyan, büyüklüğü ile değil güzelliği ile ön plana çıkan bir cami olması gerektiğini ifade etti. “Marifet büyük bir şey yapmak değil zarif bir şey, güzel bir şey yapmak” diyen Bakan Günay, yeni caminin boğaza mücevher gibi dizilmiş camilerin tacı olması gerektiğini söyledi.

Günay Çamlıca’ya, Kırım’da bulunan Ak Mescit gibi bir cami yapılması önerisinde bulundu. “İstanbul’da bir Ak Mescit yok. Böyle mücevher gibi bir şey yapalım. Bakın Kırım’da var, Kazan’da var ama İstanbul’da yok. Cesametiyle değil zarafetiyle ortaya çıksın, pırıl pırıl olsun. Tacın yakutu gibi orada gözüksün. Hatta adı da Ak Mescit olsun.” dedi.

İstanbul CHA

📆 25 Kasım 2012 Pazar 20:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR