MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Mekanlar, Toplum » Üsküdar’da tarihi binalar ücretsiz yenileniyor
Üsküdar’da tarihi binalar ücretsiz yenileniyor


Tarih boyunca” Altın Şehir” diye anılan Üsküdar’da tarihi kentsel dokunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için Üsküdar Belediyesi bünyesinde çalışmalar yürüten Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi, ilçe genelindeki restorasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi tarafından 8 aydır yürütülen “Tarihi Evler Onarım Programı” kapsamında, başta yaşadığı toprakların kültürüne sahip çıkan yazar ve düşünür Cemil Meriç’in adını verdiği sokak olmak üzere ilçe genelinde, 8 tarihi bina restore edildi. Binaların büyük bir kısmını halen içlerinde mahalle sakinlerinin oturdukları ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle yenileyemedikleri tarihi eserler oluşturuyor.

Projeyle günümüze kadar ayakta kalabilmiş geleneksel ahşap kültür mirasının korunması bilincinin yerel yönetimler aracılığıyla toplumla paylaşılması dışında tarihi eserlerin yenilenmesine yönelik kalifiye insan gücü oluşturuluyor. Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi’nde; marangoz ustaları arasında eski eser ahşap ustası olmak isteyen kişilere ve meslek liseleri öğrencilerine geleneksel ahşap yapım sistemleri, ahşap dış cephe kaplamaları, ahşap süsleme sanatları, ahşap işleyen el aletlerinin kullanılması, kapı pencere doğrama onarımı, ahşap profillerin yapılması, ahşap elemanların kopyalanarak yeniden üretilmesi vb. konularda uygulamalı eğitimler veriliyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, tarihi değeri yüksek olan ahşap binaları vatandaşlardan ücret almadan yenilediklerini, mülk sahibinin onarımın her aşamasına şahitlik etmesine olanak sağladıklarını, böylece vatandaşlarda tarihi eserleri koruma bilinci oluşturulmasına katkıda bulunduklarını ifade etti. Kara ayrıca, yapılan çalışmayla geleneksel ahşap işçiliğinin sürekliliğini sağladıklarını ve kalifiye insan gücü oluşturduklarını da belirtti. İSTANBUL (İHA)

Galeri
📆 14 Ocak 2012 Cumartesi 10:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR