MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Mekanlar » Barış Manço’yu 37 bin kişi ziyaret etti
Barış Manço’yu 37 bin kişi ziyaret etti


“Bir insan ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır” bu sözler Barış Manço ya ait.   Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının üzerinden tam 12 yıl geçti.  Ama sevenleri ne onun şarkılarından vazgeçti, ne de ondan bahsetmekten.

 

Barış Manço şarkıları, kostümleri özel eşyaları ve resimleriyle yıllarca Moda da yaşadığı çocuklarını büyüttüğü “Barış Manço Moda81300”adıyla hafızalarda kalan evinde yaşamaya devam ediyor.  Manço’nun ölümünden sonra Halk Bankası’nın olan ancak, Halk Bankası’nın desteğiyle Kadıköy Belediyesi tarafından alınıp restore edilerek 2010 yılında Barış Manço Müze Evi olarak ziyarete açılan Manço’nun evi bir yıl içinde ziyaretçi akınına uğradı. Manço’nun evini 37 bin kişi ziyaret etti.

 

İçinde Barış Manço’ya ait birçok özel eşyanın, fotoğraflarının ve kendi yaptığı resimlerinin bulunduğu Barış Manço Evi’nin açıldığı 9 Haziran 20010 tarihinden itibaren yurt içi ve yurt dışından gelen Manço hayranlarının akınına uğradığını söyleyen,  Barış Manço Evi sorumlusu Sırma Çelik, Manço hayranlarının evin ziyareti sırasında duygusal anlar yaşadıklarını söyledi. Çelik şöyle konuştu:

 

“Manço’nun evinin Kadıköy Belediyemiz tarafından restore edilip müze olarak ziyarete açılmasıyla Manço ile hasret gidermek isteyenlerin akını oldu. Geçen yıl 17 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl ise Eylül ayı itibari ile ziyaretçi sayımız toplam 37 bine yükseldi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Manço hayranları dışında Belçika’dan, Japonya’dan Türkmenistan gibi ülkelerden gelenler oldu. Manço’nun yıllar önce televizyondan yayınlanan “Adam Olacak Çocuk” programına katılanlar, kendi çocuklarını Manço ile tanıştırmaya geldiler. Onun şarkılarıyla büyüyenler, tanışanlar ya da hiçbir şekilde tanışmayıp evini görmeye gelen kişiler, Manço’nun anılarla dolu evinde duygusal anlar yaşadılar. Ziyareti sürekli hale getiren konuklarımız da var. Artık bazı kişiler ile de aramızda Barış Manço Dostluğu oluştu. Manço’nun şarkılarının çaldığı kafeteryamızda sadece onun müziğini dinlemek için gelenler de var.”

 

Moda da bulunan Manço’nun 4 katlı köşkün her katında ayrı bir konsept var. Manço’nun bestelerini yaptığı piyanosu, son ana kadar kullandığı cep telefonu,  Barış Abi denilince akla ilk gelen ilginç yüzükleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Plak şeklinde tasarlanmış masalar ve nota sandalyeler ile Manço’nun kış bahçesinde oluşturulan Barış Kafe de ise Manço’nun Kurtalan Ekspresi üyelerinin heykelleriyle fotoğraf çektirip şarkılarını dinledikleri bir mekan haline geldi.

 

5 bin 273 sanal  ziyaretçi Barış Manço’nun Moda’da bulunan Müze Evi’nin sanal ziyaretçileri de çoğunlukta. Açıldığı günden itibaren 5 bin 273 kişinin ziyaret ettiği internet sayfasında Manço’nun evine 360 Derece sanal ziyaret yapmak mümkün. Manço’nun evini görüntülemek için www.barismanco.kadikoy.bel.tr  adresini tıklamak gerekiyor.

Moda Yusuf Kamil Paşa Sokak da bulunan Kadıköy Belediyesi Barış Manço Evi ise, Pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Etiketler: , ,
📆 09 Eylül 2011 Cuma 15:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR