MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Flaş » Kültür merkezinin adı Atatürk olamaz, ama Türkan Saylan olur
Kültür merkezinin adı Atatürk olamaz, ama Türkan Saylan olur


İstanbul Anadolu yakasının en büyük kültür merkezi konumundaki Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne isim olarak ‘Atatürk’ adının önerildiği; ancak CHP’li belediye meclis üyelerinin teklifi kabul etmemeleri üzerine Türkan Saylan’ın adının verildiği ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, Maltepe Belediye Meclisi’nin, 11 Eylül 2009 tarihli oturumunda Gülsuyu Kültür Merkezi’ne CHP’li üyelerin teklifiyle Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adı verildi.

Maltepe Belediye Meclisi 11.09.2009 tarihli oturumunda Gülsuyu Kültür Merkezi’ne CHP’li üyelerin teklifiyle Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ismi verildi. Eski başkan Ak Partili Fikri Köse döneminde inşasına başlanan kültür merkezine proje aşamasında “Gülsuyu” adı verildi. 29 Mart 2009’daki yerel seçimlerde belediye başkanlığını kazanan Mustafa Zengin döneminde CHP’li belediye meclis üyeleri tarafından kültür merkezinin adının değiştirilerek ‘Türkan Saylan’ adının verilmesi istendi. AK Partili meclis üyeleri ise Anadolu yakasında Atatürk adıyla bir kültür merkezi olmadığına dikkat çekerek merkeze “Atatürk” ismini önerdi. Fakat bu teklif, CHP’li üyelerce meclis oturumunda reddedildi.

Konuyla ilgili Cihan’a konuşan AK Parti’li Maltepe Belediye Meclis üyesi Davut Yavuz, projenin başından sonuna kadar “Gülsuyu Kültür Merkezi” olarak geçtiğini söyledi. Yavuz, “Kültür Merkezi’nin yapımında Fikri Köse başkanımızın payı büyüktür. Zaten çok büyük bir bölümü onun döneminde tamamlanmıştır. CHP’li Prof. Dr. Mustafa Zengin, Maltepe Belediye Başkanlığı’nı kazanınca, kültür merkezinin adının ‘Türkan Saylan Kültür Merkezi’ olsun diye belediye meclisine teklif getirdi. AK Parti olarak da bizim teklifimiz ‘Atatürk Kültür Merkezi’ olmasıydı. Pendik de de Atatürk Kültür Evi var; fakat bir karışıklık olmaz. Çünkü Anadolu yakasının en büyük kültür merkezi burası, dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi olması için teklif de bulunduk. İlk önce bizim verdiğimiz teklif oylandı ve CHP grubu bu teklife ‘hayır’ oyu verdi. Daha sonra Türkan Saylan ismi oylandı ve CHP’nin oylarıyla kültür merkezinin adı bu şekilde değiştirilmiş oldu.

Türkan Saylan’ın adı Ergenekon iddianamesinde geçiyordu. O günlerde de Saylan mağdurmuş gibi lanse ediliyordu. CHP ile AK Parti’nin kabul edebileceği ortak bir isim olmasını istiyorduk. Atatürk ismine de CHP’nin karşı gelmeyeceğini zannediyorduk. AK Parti grubu olarak, hakkında bu kadar iddia olan bir ismin kültür merkezine adının verilmemesini istedik. Biz aslında grup olarak ideolojik düşünmüyoruz. Çünkü parti olarak öyle düşünmüş olsaydık, AK Parti’nin bir önceki dönem yönettiği Kartal Belediyesi Kültür Merkezi’ne Bülent Ecevit adını vermezdi.”
Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Kartal Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Türkan Saylan’ın adının verilmesiyle ilgili şunları söyledi: “Türkan Saylan Kültür Merkezi adının gerekçeleri dönemin Meclis tutanaklarında ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Demokratik bir oylama yapılmış ve Türkan Saylan Kültür Merkezinin adı Meclis tarafından uygun görülmüştür. Pendik’te Atatürk Kültür Merkezi vardır. Biz de karışıklık olmaması gerekçesiyle kültür merkezimize farklı bir isim verdik.”

İSTANBUL(CİHAN)

📆 19 Mart 2011 Cumartesi 15:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR