MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Lıonlar’dan Hatice Ayten Eti’ye hizmet ödülü
Lıonlar’dan Hatice Ayten Eti’ye hizmet ödülü


Kadıköy’ün annesi, yaşamın her alanında başarılı bir Cumhuriyet Kadını, Türkiye’nin ilk banka genel müdürü, şair, yazar, ressam, gönüllü hizmet abidesi Ln. Hatice Ayten Eti’ye, 10 Mart Perşembe günü, Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlenen onur programı ile muhteşem bir jübile yapıldı.

Uluslar arası Lions Dernekleri 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu tarafından düzenlenen Ln. Nesibe Müsevitoğlu’nun hazırlayıp sunduğu program, Eti’nin yaşam belgeselinin sunumu ile başladı.  Hatice Ayten Eti, Müsevitoğlu’nun  sorduğu bir çok soruya verdiği cevaplar ile yaşamı ve hizmetlerini, anılarını izleyicilere anlattı.

Hatice Ayten Eti’yi bu anlamlı gününde halen üyesi olduğu Haydarpaşa Lions Kulübü Başkanı, Lions yönetiminden geçmiş dönem genel yönetmenleri Reha Uzel, Ln.Ender Canıtez, geçmiş dönem konsey başkanlarından Ln.Metin Taşkent, Genel Yönetmen yardımcıları Ln.Leman Taşkın, Ln.Ercüment Yüceler ve dönem genel yönetmeni Av. Ln.Rıdvan Eyüboğlu ile  Lionlar, Kadıköylüler, kurucusu olduğu Kasev Vakfı, sanat ve sanatseverler Derneği , gibi birçok dernek üyesi, Ankara Kız Lisesi arkadaşları, Emekli  Sandığı Genel Müdürü Mehmet Emin Yelkovan, yönetim kurulu,  Garanti Bankası Genel Müdürü Adnan Memiş ve  Garanti Bankası Yönetim Kurulu  üyeleri yalnız bırakmadılar.

Ayrıca programa katılan ilkokul arkadaşı  Şerife Önsipahioğlu, doktoru İlhan Gürün, Prof. Betül Tosun, spiker ve yazar  Özcan Atamer,  Prof, Av. Doğudan Bayülgen, Lions geçmiş dönem  Genel Yönetmeni Ln. Ender Canıtez, geçmiş dönem konsey başkanı Ln. Metin Taşkent’de  yaptıkları konuşmalarda Hatice Ayten Eti ile ilgili övgü dolu sözler söylediler.
Eti’nin yazdığı üç kadın şiirini okuyan Av. Doğudan Bayülgen’in “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeni ile yaptığı duyarlı konuşma  büyük bir beğeni kazandı .

Programda söz alan 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Genel Yönetmeni Av. Rıdvan Eyüboğlu, “- Öncelikle ben de kadınlarımızın dünya emekçi kadınlar gününü kutlarım. Bu vesile ile başarılı bir iş kadını, yaşamını insanlığa adamış, Kadıköy’ün annesi olmuş, Lions’da aldığı görevler  ile üstün hizmetlerde bulunmuş, içimizden biri  Cumhuriyetimizin aydın Türk kadını Ln.Hatice Ayten Eti’ye Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Ödül’nü vermek istiyorum. Lions’un bu en büyük hizmet ödülüne fazlasıyla layık olan Hatice Ayten Etiye daha nice uzun hizmet dolu bir yaşam diliyorum.” dedi.

Kar yağışına ve kötü hava koşullarına rağmen sevenlerinin yalnız bırakmadığı Ln.Hatice Ayten  Eti Onur programı, Haydarpaşa Lions Kulübü katkıları ile, onun şiirlerinden oluşan bestelerin yer aldığı mini konser ile sona erdi.

Hatice Ayten Eti:  Rodoslu Mustafa Hikmet bey ile öğretmen Remziye hanımın kızı olup, Ankara’da doğdu.Atatürk İlkokulu, Ankara Kız Lisesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, İstanbul  İktisat Fakültelerinde öğrenimini tamamladı.

Merkez Bankasında başladığı iş hayatı, Garanti Bankası’nda devam etti, Türkiye’nin ilk banka genel müdürü kadın ünvanını aldığı Garanti Bankasından emekli oldu. Türkiye’de 400 civarında banka şubesi kurdu, on yedi bin kişiyi yönetti.

Dış ülkelerde de şube faaliyetlerinde çalıştı. Envintisman Sanayi ve Türkiye Banka İşverenler Sendikası yönetim kurulu üyeliği, bankacılar derneği başkanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Yaşamı eğitim ve eğitmek üzerine kurulan Eti, birçok kurs ve seminerden mezun oldu ve  kendisi de kurs ve seminerde eğitmen oldu.
Sayısız dernek ve vakıfta kurucu oldu ya da yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.1998’de Kadıköy’ün annesi seçildi.Halen Kadıköy’ün annesidir.
Ders kitabı olarak kabul edilmiş “Banka ve Banka muemelatı”, “Bankacılıkta istihbarat” isimli 2 meslek kitabı ile çeşitli şiir ve ”25.Yılında Lions” olmak üzere  9 adet kitabı bulunmaktadır.

Çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri, yazıları, “Gönül çağlayanları” isimli sesli şiir antolojisi, bestelenmiş üç adet marşı, 12 şarkısı bulunmaktadır.

Amerika başkanı Kennedy’in başkanlık resepsiyonuna, Hollanda kraliçesinin düğününe davet edilmiş, eski İran Kraliçesi Ferah Diba tarafından değerli bir hediye ile onurlandırılmıştır.

Şahsen ve karma çok sayıda sergi açmış, sayısız ödüller almıştır.
Liones olarak başladığı Lions yaşamını Haydarpaşa Lions Kulübünde sürdüren Ln.Hatice Ayten Eti, Lions’da da Genel Yönetmen onursal danışmanlığına kadar uzanan çok sayıda görevde bulunmuş, kulüp kurmuş, başkanlıklar yapmıştır.

Bu güne kadar 80 adet Atatürk kütüphanesi, kimya laboratuvarı, Atatürk köşeleri açmış, paneller düzenlemiş, Çamlıca Tepesinde bir “ Türk Büyükleri Ormanı” meydana getirmiş, cadde ve meydanlara ağaçlar diktirmiştir.  .
Banka bünyesinde kurduğu Yonca Derneği’nde 3000 çocuğu sünnet ettirdi, 5000 çiftin düğünlerini yaptırdı, pek çocuğu okutmuş, çocuklara gençlere üstün başarı ödülleri dağıtarak onları okumaya teşvik etmiştir
Ln. Hatice Ayten Eti, vatanını çok seven ve vatanına hizmet etmekten başka hiçbir iddiası olmayan, Atatürk ilkelerine sahip, Cumhuriyetçi, laik ve demokrat bir Türk kadınıdır.

Galeri
📆 15 Mart 2011 Salı 13:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR