MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş » Şadi Yazıcı işgal altındaki Tuzla sahillerini halka açtı
Şadi Yazıcı işgal altındaki Tuzla sahillerini halka açtı


Tuzla sahillerindeki 30 yıllık işgale son verildi

Tuzla Belediyesi, halktan gelen yoğun istek ve şikayetler üzerine; özellikle site sakinleri ile villa sahiplerinin yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği sahil alanlarını tüm halkın kullanımına açtı. Yaklaşık 25 km’lik bir sahil bulunan Tuzla’da, halk bu sahillerin sadece 2.5 km’lik kısmını kullanabiliyordu.

tuzla-sahil-isgai-3

Başkan Yazıcı’dan cesur adım
Tuzla Belediyesi, Hazine’ye ait olan ancak işgal edilen noktaları tespit ederek, işgali yapan villa sahipleri ve site yöneticilerine, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun ilgili 6. maddesine dayanarak, 20 gün öncesinden tebligat yaptı.

Ancak site yöneticileri ve villa sahipleri, tanınan süre içerisinde işgali kaldırmayınca Tuzla Belediyesi harekete geçti. Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerine bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarlarını, tel örgüleri ve demir korkulukları yıkarak 30 yıllık işgali sonlandırdı.
tuzla-sahil-isgai-2

Sahiller işgal edenin değil, halkındır.
Kıyı Kanunu’na göre ‘kamusal alan’ niteliği taşıyan, ancak site sakinleri ve villa sahiplerinin keyfi olarak işgal ettiği alanlar halkın hizmetine açıldı. İstinat duvarı, çit ve demir korkuluklarla çevrilerek “Özel mülktür girilemez” tabelaları asılan tenis kortu, basketbol sahası, özel iskele ve kafeteryalar birer birer yıkıldı. Yeni imar yolları açılarak işgalden kurtarılan sahil bandı, “1. Etap Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi”yle yeni bir çehreye kavuşacak.

Tuzla Belediyesi’nce, hafriyatlar kaldırıldıktan hemen sonra, hızla uygulamaya konulacak proje kapsamında sosyal tesisler, spor tesisleri, yeşil alanlar ve yürüyüş parkurları oluşturulacak. Projeyle, 25 kilometre uzunluğunda sahil bandına sahip Tuzla’da yaşayan vatandaşlar, yaz aylarında rahatça denize girebileceği bir plaja da kavuşmuş olacak.

tuzla-sahil-isgai-4

Halkın kullanması gereken sahili birileri işgal etmişti
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, halka açık mevcut 2.5 kilometrelik sahil şeridinin söz konusu çalışma tamamlandığında 11.5 kilometreye çıkarılacağını açıkladı. Başkan Yazıcı, “Tuzla Sahili’nde, belki yıkım gibi görünen hadise aslında, bütün vatandaşların kullanımına açılması gereken alanların, işgallerden kurtarılmasıdır. İstanbul Valiliği ve Tuzla Kaymakamlığımızın bilgisi dahilinde yapılan çalışmayla, sahillerimizi tüm Tuzla halkının hizmetine sunmayı düşünüyoruz.

Tuzla sahilleri, yeni dolgu alanlarında yaptığımız çalışmalarımız tamamlandığında, İstanbul’un ender, güzel yerlerinden birisi olacak. Tuzla sahillerinde bir ‘leb-i derya’ alanı oluşturacağız. Bu, Tuzla adına bir ayrıcalık olacak. Tuzla halkımız bu tür hizmetlere fazlasıyla layıktır” dedi.

Galeri
📆 06 Kasım 2009 Cuma 10:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR