MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Gümüşdağ:’Çekilmiş Kıymalar Mercek Altına Alınsın!’
Gümüşdağ:’Çekilmiş Kıymalar Mercek Altına Alınsın!’


İstanbul İl Genel Meclisinin 2010 yılı Ekim ayı toplantısının Salı günkü birleşimi gerçekleşti. Küçükçekmece’den seçilen CHP İl Genel Meclis Üyesi Gökhan Gümüşdağ,” Kıymada çok hızlı üremekte olan SALVONEVRA ve LIZTERYA bakterilerinin önlenmesi için etin kıyma haline dönüştürülmeden bekletilmesi ve müşteri talebi ile kıyma haline getirilmesi hakkında” konulu yazılı soru önergesi hazırlayarak İstanbul İl Genel Meclisi Başkanlığına sundu. Kâğıthane İlçesinden seçilen CHP İl Genel Meclis Üyesi Orhan Çakır’ın da imzaladığı önerge oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edildi. CHP’li Gümüşdağ, çekilecek kıymanın vatandaşın gözünün önünde çekilmesi gerektiğini, kıymanın içinde ne tür bir hayvana ait et olduğunu, kıymanın içinde hangi tür hayvansal yağ katılıp katılmadığını ve araştırmalarda hayvansal bakterilerden zehirlenerek ölenlerin sayısı trafik kazaları sonucu hayatını kaybedenlerden fazla olduğuna dikkat çekerek önergesinde şunlara değindi;

Çekilmiş kıyma hayvanların hangi organlarını içermektedir?

“Marketlerde ve kasaplarda satılmakta olan kıymaların, kıymalık hale getirilirken içlerine neler katıldığı çok büyük bir muammadır. Özellikle son zamanlarda artan et fiyatları nedeni ile et piyasasının acil olarak mercek altına alınması gerekmektedir. Çekilmiş olan kıymanın içinde ne tür bir hayvana ait et vardır? Çeşitli hayvanların etlerinden oluşan bir karışım mıdır? Hayvanların hangi organlarını içermektedir?  İçine hayvansal yağ katılmakta mıdır? Şayet katılmakta ise miktarı nedir? Kemik tozu katılmakta mıdır? Kıyma yapılmış hayvanın kesim tarihi nedir? Menşei nedir?  Ve bunlar gibi bir dizi sorunun alıcı açısında açık ve net olması gerekmektedir. Kısacası müşteri ne yediğini ve neyi satın aldığını bilmek istemesi onun en doğal hakkıdır”

Kıyma, vatandaşın gözünün önünde çekilsin

“Müşteri şayet kıyma almak istiyorsa, kıymanın önünde çekilmesi gereklidir. Oysaki market ve kasaplar bu işlemi kapalı kapılar ardında yaptığı sürece yukarıda ki çekinceler ve sorular hiçbir zaman cevabını bulmayacaktır. Şayet market ve kasaplar elindeki eti kapalı kapılar ardında kıymaya dönüştürmek istiyorsa o zaman bunu vakumlanmış paketlerde, paketler üzerinde içerik bilgisi olacak şeklide sunması zorunlu hale getirilmelidir”

Araştırmalarda hayvansal bakterilerden zehirlenerek ölenlerin sayısı trafik kazaları sonucu hayatını kaybedenlerden fazladır

“Son zamanlarda basında sıkça rastladığımız ve insan ölümlerine sebep olabilecek SALVONEVYA ve LIZTERYA türü bakterilerin en kolay barınak yerleri kıymalardır. Yapılan bir araştırmaya göre her yıl hayvansal bakterilerden zehirlenerek ölenlerin sayısı trafik kazaları sonucu hayatını kaybedenler den fazladır. Oysaki böylesi bir istatistik bilginin hiç birimiz farkında bile değilizdir. Trafik kazalarının önlenmesi için milyarlarca TL harcarken insan sağlığını ilgilendiren etin nasıl sunulacağı ve kasapların hijyen standartlarının oluşturulması konuların da halen dünya normlarının çok gerisindeyiz”

“Hayvansal gıdamızı sağladığımız et ve kıymanın korunması, saklanması ve sunulmasına yönelik bir çalışmanın yapılması ve bu konuda yapılan çalışmanın konu içinde dahili olan kurumlarla paylaşmak suretiyle bu meselenin hal yoluna sokulması ivedilik arz etmektedir. Durumu yüce meclisimizin takdirlerine arz ederiz. Saygılarımızla”

📆 06 Ekim 2010 Çarşamba 10:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR