MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Memurun Promosyon Parası Gasp Ediliyor!
Memurun Promosyon Parası Gasp Ediliyor!


Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 40 bin dolayında personeli bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (YURTKUR) maaş ödeme ve banka promosyonu ile ilgili olarak 3 yıl süreli anlaşma yaptığı bankanın promosyon tutarı olarak önerdiği yıllık 140 TL ödemeyi çok düşük bulduğunu söyleyerek, YURTKUR personeli arasında yaşanan sıkıntı ve huzursuzluğun çözülmesi için bir dizi öneride bulundu ve yetkilileri uyardı.

Kamu kuruluşlarının bankalarla yaptığı maaş ödeme protokolleriyle sağlanan “promosyon” adı altındaki ek gelirlerin çalışanlara verilmek yerine kamu kuruluşlarının devletçe karşılanması gereken elektrik, telefon, yakıt giderleri yanında, boya, badana ve dekorasyon gibi harcamalarında kullanılmaya halen devam edildiğini söyleyen BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Bazı milli eğitim müdürlükleri başta olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluşu bankalardan alınan ve çalışanların hakkı olan promosyon paralarıyla ‘okul yapımı, araç alımı, makam odası tefrişi, kurumun araç-gereç ihtiyacının giderilmesi’ gibi konularda kullanmaya devam etmektedir. Bunun adı memurun hakkını gasp etmektir, dedi.

BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, memurlara standart bir gelir temin edilmesi için; Banka tarafından verilecek promosyon miktarının Türkiye Bankalar Birliği ile tek bir fiyat olarak belirlenmesi neticesinde bin, bin 500 TL gibi yüksek promosyon ücreti alan memurlarla, 200 TL – 300 TL gibi düşük promosyon ücreti alan memurların eşitlenmesi sağlanacak ve tüm kamu çalışanlarının aynı miktarı, aynı süre içinde alması sağlanacaktır` önerisinde bulundu.

Bu önerinin tüm kamu kurumlarında yaygınlaştırılması için düşük promosyonlu anlaşmalara imza atan sarı sendikaları saf dışı etmek yanında tüm memurların haklarını araması gerekiyor. Banka promosyonlarıyla sağlanan ek gelir kişi başına yılda ortalama 375 TL kazanç getirmesi gerekir. Banka promosyonlarını çalışanlara paylaştırmayan kuruluşlar üzerinde onurlu memurlar, bağımsız sendikacılara destek vermeli ve kurum yöneticileri üzerinde baskı yaratmalıdır. Gerekirse dilekçelerle kurumuna ve bankaya başvurarak alınan promosyondan payını istemesi gerekir, şeklinde konuşan BES Genel Başkanı Gürkan Avcı banka promosyonları ile ilgili sağlıklı, adaletli ve anlaşılır bir usul ve esas oluşamadığını; nasıl bir şartname ve protokol hazırlanacağı, hangi standart form ve belgelerin kullanılacağı, iş akışının nasıl yapılacağı konusunda bilgilerin net olmadığına dikkat çekti.

Tüm kamu çalışanları genelinde uygulama birliğinin sağlanabilmesi için kamudaki tüm promosyon anlaşmalarının başlangıç tarihlerinin aynı olması gerektiğine işaret eden Gürkan Avcı, Bu sayede kurumlar arasındaki promosyon ücreti farklılıkları yanında memur bir yerden bir yere yer değiştirdiğinde promosyon ücretinin ödenip ödenmemesi tartışmaları da son bulacaktır. Hükümetin bu konuda ivedilikle bir çalışma yapmasını istiyoruz, dedi.

Etiketler: , , , ,
📆 01 Ekim 2009 Perşembe 13:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR