MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » İstanbul’daki Divriğililer bu kez Derelerin Kardeşliği için bir araya gelecek
İstanbul’daki Divriğililer bu kez Derelerin Kardeşliği için bir araya gelecek


Divriği Kültür Derneği “26. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği” 11 Temmuz 2010 Pazar Şişli Vakfı Piknik Alanında “Derelerin Kardeşliği Platformu”nun Katılımıyla Gerçekleşiyor.

Pilav ve Kültür Şenliği Hakkında;

26. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği, 11 Temmuz 2010 Pazar, Şişli Vakfı Piknik Alanı Kurtkemeri Mevkii, Göktürk Köyü – Kemerburgaz adresinde gerçekleşecektir. Program: Kardeş Türküler, Grup Munzur, Nurettin Rençber, Muharrem Temiz, Hasan Erdoğan, Sergiler, Söyleşiler, İmza Günleri.

Etkinliğin Katılımcı Kurumu “Derelerin Kardeşliği Platformu”dur

Platform, Artvin ve çevresinde uygulanan Hidroelektrik Santrallerinin (HES) çevreye verdiği geri dönülmez zararlara ve tahribatlara engel olmak için kurulmuştur. Konu ile ilgili hukuksal alanda yaptığı çalışmaların yanında HES’lere karşı kamuoyu oluşturmak için de çalışmalarını sürdüren platform,  bu güne kadar çeşitli basın açıklamaları, toplantılar ve paneller düzenlemiştir. Platform HES’lerin çevreye verdiği zararların yanında, suyun ticari bir metaolarak özel şirketlere satılmasına da karşı çıkmaktadır. HES’ler Türkiye’nin bütün bölgelerinde bütün akarsularında uygulanmaya konulmuştur. Doğa ciddi bir tehdit altındadır. Sular  çokuluslu şirketlere satılmaktadır. Yapılan Projelerde Kamu yararı gözetilmemektedir. Oysa su bütün canlıların ortak mirasıdır.

Divriği Kültür Derneği Hakkında;

Divriği Kültür Derneği 1952 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından biridir. Dernek çalışmalarını halen Beyoğlu’nda bulunan Genel Merkezi’nde sürdürmektedir. Bugüne kadar çeşitli kitlesel etkinlikler ve aktiviteler düzenlemiştir. Bu etkinliklerin en önemlilerinden biri olan Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliğine her yıl binlerce kişi katılmaktadır. Derneğin Genel Merkezinde kültürel sanatsal alanlarda eğitici öğretici kurs çalışmaları sürmekte, ülke gündemine denk düşen konularda paneller, söyleşiler yapılmaktadır. Başka kurumlarla ortak projeler de geliştiren ve kurulan platformlarda yer alan derneğin Divriği Kültür adlı süreli bir yayın organı mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için;

www.divrigi.org.tr

📆 06 Temmuz 2010 Salı 14:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR