MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Bahariye Sanat Galerisi Festivali başlıyor
Bahariye Sanat Galerisi Festivali başlıyor


Bahariye Sanat Galerisi, 18 seçkin galerinin katılımıyla gerçekleştirilen 5. Artshow sanat festivaline bu yıl; seramik sanatçısı Duygu Bağlan ve ressam Selma Tuna Doğan’ın eserleriyle katılıyor.

 

 

Duygu Bağlan Kimdir?

Duygu Bağlan

Y.T.Ü. Kimyagerlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Hasan Usta Çömlek Atölyesi’nde ilk seramik çalışmalarına başladı.

1990-93 yılları arasında, Y.T.Ü.’nde yüksek lisans eğitimini, ‘Çömlekçi hamuruna uygun, kurşunsuz ham sır araştırması’ adlı tezini vererek tamamladı..

Sanatçı; Orhun Yazıtları olarak bilinen Eski Türk Yazıtları’nı, Kutadgu Bilig öğretilerini ve Türkler’in toprak, hava, su ve ateş gruplarına ayırarak Göktürkçe yorumladığı burçları konu alarak günümüze getirmektedir.

Seramik ve sır çalışmalarını Anadoluhisarı’ndaki atelyesinde sürdürmekte olan Bağlan, Saint Michel Lisesi’nde seramik dersleri vermektedir.

Selma Tuna Doğan Kimdir?

 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Selma Tuna Doğan, resim çalışmalarına İzmir’de Cavit Atmaca, Ramo, Osman Özal Atölyeleri ve İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde başladı.

Sanatçı, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Ülkü Ünal ve Prof. Fahri Sümer’in desteğini alarak çalışmalarına devam etti.

Sanatçı;Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’ndeki Lisans Programı’Prof. Zahit Büyükişliyen, Prof. Özdemir Altan, Prof. Ergin İnan ve Prof. Meltem Kaya atölyelerinde tamamdıktan sonra aynı dalda yüksek lisans yapmaktadır.

Doğa, insan sevgisi ve yaşama sevincinden yola çıkan sanatçı, eserlerinde yaşam içinde insanı, duyarlılığını, içsel ve toplumsal çatışma ve kırılmalarını irdelemekte, kübist, ekspresyonist, figüratif, renkçi, yapısalcı,yarı abstract tarzda yansıtmakta ve kavramsal göndermeler yapmaktadır.

Sanatçının Dada’cı bir tavırla;eserlerinde insanları yaşadıkları toplumu, evrensel olgu ve değişimleri sürekli sorgulamaya, irdelemeye, düşündürmeye, duyarsız ve de umutsuz olmamaları, silkinip, cesur, özgün ve de avangard düşünme ve tavır sergilemeleri dürtüsü ve çabası içinde olduğu görülmektedir.

Selma Tuna Doğan; Fransız Kültür Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Talens Boyaları Ödüllü Sergisi gibi, yurtiçi ve yurt dışında sekizi kişisel olmak üzere otuzdört sergiye katıldı.

Eserleri başta A.B.D. olmak üzere İngiltere, Belçika, Almanya, İtalya, Yunanistan gibi bazı Avrupa ülkeleri ve yurt içinde kamu ve özel  kuruluşlar ve özel kolleksiyonlarda bulunmaktadır.

📆 06 Mayıs 2010 Perşembe 17:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR