MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Göztepe, Manşet, Toplum » Saadet Partisi Emlak Vergi dosyasını açtı

Saadet Partisi Emlak Vergi dosyasını açtıSaadet Partisi İstanbul İl teşkilatı ilginç bir çalışmaya imza atarak, İstanbul ilçe belediyelerinin emlak vergilerine yaptıkları zamları mahalle mahalle tespit etti. Ortaya çıkan rakamları düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıklayan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, “Bazı mahallelerimizde yüzde 4 binlere varan zamlar söz konusu. AK Parti ve CHP emlak vergilerine fahiş zamda adeta birbirleriyle yarışıyorlar” dedi.

İMAJ BELEDİYECİLEĞİNİN FATURASI İSTANBULLUYA KESİLDİ

İstanbul’da 2010 yılı emlak vergilerine uygulanan fahiş zamların İstanbulluya haksızlık olduğunu söyleyen Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan “Maalesef, plansız, müsrif yönetim anlayışının ve imaj belediyeciliğin faturası İstanbulluya çıkarılıyor. İstanbul daha düzgün, planlı ve iyi yönetilmek zorundadır” dedi. Erol Erdoğan, 2010 yılı emlak vergisi artışlarının bazı mahallelerde % 800, 1000, 1500 hatta % 2000 oranında arttırıldığını ve genel ortalamanın ise % 250’ye yaklaştığını bildirdi. Erdoğan, fahiş artışlarda AKP’li ve CHP’li belediyelerin adeta yarış içerisinde olduklarını ileri sürdü.

EMLAK VERGİSİ VARLIK VERGİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İstanbul’un 39 ilçesinde mahalle mahalle yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklayan Erol Erdoğan şunları söyledi: “Bilindiği gibi Emlak vergisi değerleri 4 yılda bir yeniden belirlenmektedir. 2010 yılı Emlak vergilerine belediyeler tarafından yüzde 100’den % 1000’e hatta bazı mahallelerde % 2000’e varan oranlarda zam yapıldığını şaşkınlıkla tespit ettik.

Öyle görülüyor ki, plansız, müsrif yönetim anlayışının ve imaj belediyeciliğin faturası İstanbulluya çıkarılıyor. Belediyeler, yanlış yönetimler sonucu içine düşürüldükleri borç ve faiz batağından çıkışın çaresini milletin malında görmektedir. Emlak vergileri adeta varlık vergisine dönüştürülmektedir.

Bu yöntem çözüm değildir. Memur ve işçiye % 2–3 zammı çok görüp, vergileri ise onlarca, yüzlerce kat arttırmak adalet değildir, haksızlıktır. Belediyeler vatandaşı finans kaynağı olarak görmekten vazgeçmelidir.

Emlak vergi değerlerindeki bu artış aynı zamanda tapu harçlarının da aynı oranlarda artışı demektir. Yani hem belediyeler hem de hazine, açıklarını kapatmak için gözünü vatandaşın evine, dükkânına, arsasına dikmişe benziyor.

HEM ÖZENSİZ HEM HİLELİ

Vergi değerleri aşırı derecede yüksek belirlendiği gibi, belirlenirken özensiz de davranılmıştır. İstanbul’un bazı ilçelerinde aynı özellikteki caddeler arasında büyük farklılıklar bulunduğu gibi (Örn. Bağdat caddesi- İstiklal caddesi farkı), aynı ilçenin farklı mahallelerinden geçen aynı caddesinde (Örn. Ümraniye Alemdağ caddesi) dahi farklı değerler belirlenmiştir. Aynı mahallede yer alan sokaklar arasında dahi anormal farklılıklar bulunmaktadır. Veriler incelendiğinde hiçbir kriter gözetilmediği, özensiz bir şekilde değer tespiti yapıldığı görülmektedir.

Vergi değerlerini tespit ederken ölçüsüz davranan bazı belediyeler vatandaştan gelen yoğun tepkiler üzerine,  Emlak Vergisi yüksek çıkan cadde yerine binanın arka cephesinin bulunduğu değeri düşük olan sokağı esas alarak vergi değerini düşürmeye çalışmak gibi hileli usullere başvurmuşlardır. 

ÇALIŞMA NASIL HAZIRLANDI?

İl Başkan Yardımcımız ve Mahalli İdareler Birim Başkanımız Muhammet KAYNAR ve ekibinin 15 günden fazla süren çalışmasıyla ortaya çıkan bu veriler, 2010 yılı emlak vergisi değerlerinin bir önceki genel beyan dönemi olan 2006 yılı emlak vergisi değerleri ile sokak sokak karşılaştırılmasıyla elde edilmiştir. Çalışma esnasında, İstanbul’daki 2010 yılına ait 89.702 adet veri 2006 yılına ait 68.506 adet veri ile tek tek kıyaslanarak eşleştirilen 37.325 adet veriden artış miktarları ve oranları çıkartılmıştır. Çalışma neticesinde İstanbul’daki 700 mahallenin ve 39 ilçenin Emlak Vergi değerlerindeki artış ortalaması elde edilmiştir. İl Başkanlığımızda şu an İstanbul’un tüm sokaklarına dair artış rakamları ve verileri bulunmaktadır.

FAHİŞ ZAMLARA ÖRNEKLER

BEYOĞLU     PÜRTELAŞ MAHALLESİ     4225%

BEYOĞLU     CİHANGİR MAHALLESİ     3176%

BAŞAKŞEHİR           BAŞAKŞEHİR MAHALLESİ            1873%

BAŞAKŞEHİR           ZIYA GÖKALP MAHALLESİ          1512%

ESENYURT    YEŞİLKENT MAHALLESİ   1400%

EYÜP  GÖKTÜRK MERKEZ MAHALLESİ            1169%

EMİNÖNÜ     MOLLA FENARİ MAHALLESİ       1089%

MALTEPE      FINDIKLI MAHALLESİ       1030%

ARNAVUTKÖY        BAHŞAYİŞ MAHALLESİ     900%

GÜNGÖREN  TOZKOPARAN MAHALLESİ         778%

KÜÇÜKÇEKMECE  YARIMBURGAZ MAHALLESİ        758%

KÜÇÜKÇEKMECE  ATAKENT MAHALLESİ      757%

GÜNGÖREN  GÜNEŞTEPE MAHALLESİ  741%

ŞİŞLİ   H.EDİP ADIVAR MAHALLESİ        610%

ŞİŞLİ   PAŞA MAHALLESİ  608%

AVCILAR       TAHTAKALE MAHALLESİ             550%

ÇEKMEKÖY KİRAZLIDERE MAHALLESİ           507%

SARIYER       DEMİRCİKÖY MAHALLESİ           487%

ESENLER       TURGUT REİS MAHALLESİ           456%

ESENLER       ORUÇ REİS MAHALLESİ    452%

FATİH DERVİŞALİ MAHALLESİ    444%

TUZLA           MESCİT MAHALLESİ          397%

BEYKOZ        RÜZGARLIBAHÇE MAHALLESİ    322%  

KARTAL        YAKACIK YENİ MAHALLESİ       289%

SULTANBEYLİ         YAVUZ SELİM MAHALLESİ          287%

ÜMRANİYE   KAZIM KARABEKİR MAHALLESİ           239%

ESENYURT    TALAT PAŞA MAHALLESİ 217%

ÜSKÜDAR     YAVUZTÜRK MAHALLESİ            211%

ZEYTİNBURNU        KAZLIÇEŞME MAHALLESİ           195%

PENDİK         KAVAKPINAR MAHALLESİ          171%

BAĞCILAR    GÖZTEPE MAHALLESİ       150%

KÂĞITHANE HÜRRİYET MAHALLESİ     136%

EYÜP  MİMAR SİNAN MAHALLESİ         131%

En yüksek artışlar; Beyoğlu, Başakşehir, Güngören ve Fatih’te.

İlçe ortalamaları alındığı zaman ise İstanbul’da en fahiş artışlar şu ilçelerde gözüküyor.

BEYOĞLU     1169%

BAŞAKŞEHİR           864%

GÜNGÖREN  693%

FATİH-EMİNÖNÜ    525%

KÜÇÜKÇEKMECE  473%

ESENLER       403%

ŞİŞLİ   363%

ARNAVUTKÖY        354%

FATİH 349%

MALTEPE      339%

SULTANBEYLİ         262%

EYÜP  233%

AVCILAR       227%

ESENYURT    201%

TUZLA           190%

KARTAL        174%

KADIKÖY     154%

ÜMRANİYE   146%

BAĞCILAR    145%

BAHÇELİEVLER       129%

CHP ile AKP’li belediyeler zam yarışında…

CHP’li başkanların yönetimindeki belediyelerde de durum hiç farklı değil. Maltepe; % 349, Avcılar % 227, Kartal: 174, Kadıköy %154. SARIGÜL’ün Şişli ortalaması ise % 363.

Görüldüğü gibi vergilerde fahiş artışlarda CHP ve AK Parti adeta yarış içerisinde olmuşlardır.

Saadet Partisi vatandaşı bilgilendiriyor ve tepkisini gösteriyor

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı olarak vergilerdeki haksız artış konusunda İstanbulluları bilgilendiriyor ve tepkimizi açıkça ortaya koyuyoruz. Bu amaçla ilçelerde asılan bez pankartlarla halkımızın sesi oluyoruz. Şu anda İstanbul’un her yerinde bu bilgilendirme çalışmaları başlatılmış durumdadır. İlçelerde asılan pankartın bir örneği ekte gösterilmiştir.

Çözüm; zihniyet değişimidir

Belediyelerin bugün geldiği nokta, maalesef 1994 yılı öncesi ile benzerdir. Belediyeler borç batağına düşürülmüş, rutin giderlerini dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Personel maaşını ödemek için bankalardan ipotekli kredi almaktadır. İsraf düzeyindeki harcamalarını kısmak yerine, İller Bankası alacaklarını teminat göstererek bankalardan faizle kredi almaktadır. Böylece halkın geleceği de ipotek altına alınmaktadır. Lüks harcama için tek örnek dahi durumu izaha yetmektedir. Maaşları ödeyebilmek için kredi alan belediye yöneticileri lüks makam aracı kiralamaktan taviz vermemektedir.

Belediyelerin plansız ve kötü yönetiminin faturasını İstanbul halkına ödetmeye çalışması kabul edilemez. İçine düşülen bataktan kurtuluşun çaresi “zihniyet ve yöntem değişimi”dir. Çare, sadece başkanının reklamını düşünen “imaj belediyeciliği”nin yerine hizmette verimliliği esas alan “vatandaş odaklı hizmeti planlayan, vizyoner belediyecilik” anlayışının işbaşı yapmasıdır.

Galeri
📆 06 Mayıs 2010 Perşembe 17:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR