MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Toplum » KARTAL BELEDİYESİ’NDEN AİLE İÇİ ÇATIŞMA VE UZLAŞMA PANELİ
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN AİLE İÇİ ÇATIŞMA VE UZLAŞMA PANELİ


Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde “Aile içi şiddet ve uzlaşma” paneli düzenlendi.

 

Panele Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürü Sedat Ertekin, Kartal CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk katıldı. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Alev Toker yönetimindeki panelde Türk Hukukçu Kadınlar Derneği üyesi Av. Tülay Çağlar ve Av. Rezzan Aydınoğlu, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Pr. Dr. Nursel Telman konuşmacı olarak yer aldı.

 

Maltepe Üniversitesi Öğretim üyesi Pr. Dr. Nursel Telman yaptığı konuşmada şiddetin nedenleri, şiddetin uygulama örnekleri ve yapılması gerekenlere değindi, eğitimin önemine vurgu yaptı. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Alev Toker, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği üyesi Av. Tülay Çağlar ve Av. Rezzan Aydınoğlu’da kadına şiddete karşı hukuki uygulamalar konusunda düşüncelerini açıkladılar ve panele katılanları yasaların konusunda bilgilendirdiler.

 

Aile içi yaşanan şiddeti ve bu şiddetlere nasıl bir çözüm bulunarak aile içi uzlaşma nasıl bulunur konuları ele alındı. Pek çok olumsuzlara karşı çözümlerin mutlaka olduğunu söyleyen konuşmacılar soru ve cevap şeklindeki panelde gelen izleyicilerin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştılar. Panelde konuşan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi’nin kadınlara yönelik çalışmalarını özetledi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün kadının sosyalleşmesi gerektiğini belirtti ve “Sorunun özü eğitim ile sosyalleşmesidir.”dedi.

 

Televizyonların ve teknolojik gelişmelerin doğru kullanılmasının da önemine değinen Gürer, “Örneğin tv izlerken kadınların çoğu ağlayarak izledikleri filmleri takip ediyorlar orası şiddeti besliyor. Bir çocuğun ailede şiddet görmesi gerekmiyor. Çevrenin de şiddetten uzak kalacak bir dokunun varlığı ihtiyaç.” dedi. Gürer, “Kartal Belediyesi olarak kadın danışma merkezimiz var, konuk evimiz var ama biz kadını sosyalleştirmeye uğraşıyoruz. Bir olan kreşlerimiz bugün 11 kreş oldu. Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz kreşlerde saatlik bakım uygulaması yapılmasını istedi.  Kadın tiyatroya gidecek çocuğunu getirip kreşlerimize bırakabilecek, pazara gidecek yine aynı.

 

Yani saatlik bakım uygulamasını başlattık. Kadının meslek edinmesini önemsiyoruz.4000 kursiyerimizin çoğunluğu kadınlar ve meslek öğreniyorlar. Halıcılık kursumuz var, halı dokumayı öğretiyoruz. Aşçılık okulu var 400 kişi girdi, 400 kişi de diplomasını aldı. Meslek sahibi oldu. Bakın burada ne yazıyor; “Ailede çatışma uzlaşma” diyor uzlaşmayı değil sonucu konuştuk. Hep bu sonucu yaratan sebepleri ortadan kaldırma adına çalışmaları geliştirdiğimiz zaman sıkıntılar en azına inecektir.

 

Şimdi uyuşturucu ile paneller yapıyoruz. Eğitim toplantıları düzenliyoruz. Kentin sorunlarını çözerken insanımızın da geleceği güzel olsun diye projeler üretiyoruz.” dedi. Gürer, sevgi diye toplumda yitirdiğimiz bir değer var. Sizi döven öğretmeninizi hiç biriniz unutmazsınız ama sizi seven öğretmeninizi anımsamazsınız. Şiddeti kendi beynimizde taşımayı bir iş sanıyoruz. Şimdi okullarda yeni çalışma başlattık, bu da kitap okuma.

 

Sosyal medya bağımlığından kurtulma panelleri yapıyoruz, 10 okula gittik. Eğitimi, sosyalleşmeyi sahiplendikçe kültür ve sanatla buluştukça şiddeti yenmemiz olası oalcaktır.” dedi. Panel sonrası Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, CHP Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sedat Ertekin panel konuşmacılarına çiçek verdi.

 

📆 20 Nisan 2015 Pazartesi 16:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR