MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Mekanlar, Toplum » Sahan’da Pazar kahvaltı şöleni sürüyor..!
Sahan’da Pazar kahvaltı şöleni sürüyor..!


Pazar sabahları kahvaltıyı bir şölene çeviren Sahan Şirehan’da farklı uygulamalar dikkat çekenken ciğer kebabı ve susamdan yapılmış ürünler büyük ilgi görüyor. 101 çeşit kahvaltının şölene dönüştüğü Sahan Şirehan’da günün geç saatlerine kadar konuklar bir birleriyle sohbet etme imkanı da buluyor.

Sektöründeki liderliğini değişik uygulamalarıyla koruyan Sahan Restoranlar Zinciri Pazar kahvaltılarında ki farlılığıyla da dikkat çekiyor. Günümüz koşullarında yoğun iş temposundan dolayı sabah kahvaltılarında bir araya gelemeyenlerin dört gözle beklediği Sahan Pazar Brunch’larında sağlanan aile ortamı yanında yeni ve farklı uygulamalarda dikkat çekiyor. Sahan Şirehan’da 101 çeşit kahvaltı yanında insan sağlığı için büyük önem taşıyan ve 7’den 77’ye herkesin severek yediği susam kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceği haline geldi. Susamla hazırlanmış çeşitli yiyeceklerin bir arada konuklara ikram edildiği Sahan Şirehan’da insan sağlığına büyük faydaları olan susamın Gaziantepliler tarafından da bolca tüketildiği ifade ediliyor. Susam yağı; safra taşlarının düşürülmesinde faydalı olduğuna dikkat çeken yetkililer aynı zamanda karaciğer hastalıklarının tedavisinde de önemli rol oynadığını, kabızlığı giderme özelliği yanında cinsel gücü artırdığına da dikkat çekiyor. Susamın bunlarla kalmayın karın ağrısını giderdiği nefes darlığı ve bronşitte faydalı olduğu da ifade ediliyor. Gaziantep’te kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan susamlı pide yanında helva çeşitleri ve susamla yapılmış pastalar da dikkat çekiyor. Sahan Şirehan kahvaltı menüsünde yer alan çeşitlerin arasına susamlı mamullerini de ekleyerek ana vatanı Hindistan olan ve ülkemizde de bolca üretilen bu ürünü konuklarına farklı seçeneklerle sunuyor.

Sahan’a özel ciğer kebabına devam….

Pazar kahvaltılarına yeni bir boyut kazandıran Sahan Şirehan Pazar sabahları Gazianteplilerin yine severek tükettiği ciğer kebabı servislerine de devam ediyor. Büyük bir ilgi gören ciğer kebabı ve çeşitlerinin her Pazar saat 09-14 saatleri arasında Sahan Şirehan’da konuklara ikram edildiğine dikkat çeken Kurumsal Kimlik Danışmanı Gökçe Demir “Pazar sabahları adeta bir kahvaltı şöleni yaşanıyor. 101 çeşit kahvaltı menüsü yanında farklı uygulamalarla konukların kahvaltı süresi uzatılırken ailece Pazar sabahlarının keyfinin çıkarılması sağlanıyor” dedi.

📆 15 Nisan 2010 Perşembe 10:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR