MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Toplum » Görme engellilerin gezebildiği resim sergisi
Görme engellilerin gezebildiği resim sergisi


Otantik Sokaklar’ Pendik’te

İstanbul ve Anadolu kentlerine ait eski sokakları eserlerine yansıtan Ressam Metin Atikkan, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde “Dünden Bugüne” isimli yağlıboya ve rölyef sergisi açtı. Sergiyi gezenler arasında görme engellilerin de bulunması dikkat çekti.

 

 
Serginin açılışında konuşan ressam Metin Atikkan, eskiye olan bağlılığını eserlerine yansıtmaya çalıştığını ifade ederek, “Eserlerimde görülen bazı sokak ve mekanlar günümüzde halen orijinalliğini koruyor. Sergideki rölyef ve yağlı boya çalışmalarımda bu durumu ele alarak Pendiklilerin beğenisine sundum” dedi. Çoğunluğu İstanbul’un semtleri olmak üzere Bursa, Kütahya gibi Anadolu kentlerindeki eski sokakları konu edinen 45 eserin yer aldığı sergi, 16 Kasım tarihine kadar açık kalacak.
Sergiyi dokunarak gezdi

 
Öte yandan görme engelli vatandaşlar da rölyefler (kabartma resim) sayesinde dokunarak eserler hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Sergiyi gezenler arasında bulunan görme engelli Mustafa Bayram, kabartmalar sayesinde eserlerdeki sokak ve semtleri zihninde canlandırabildiğini belirtti.

 
Rölyef nedir?
Yağlı boya tablolarda sert tual üzerine tutkallı alçı, karton ve ahşap kaplama kullanılarak üçüncü boyutta peyzajın tabloda bütünlük kazanması tekniğidir. Aynı zamanda kabartma sanatı olarak da bilinir.

📆 12 Kasım 2014 Çarşamba 10:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR