MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 60 bin Türk Hacı Arafat’a çıktı
60 bin Türk Hacı Arafat’a çıktı


Dünyanın farklı bölgelerinden hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gelen hacı adayları, Kabe’de tavaf etmelerinin ardından Arafat’a çıkmaya başladı. Hac’cagelen milyonlarca Müslüman gibi 60 bin civarındaki Türk hacı da Arafat’ta bugün vakfeye duracak.

 

 

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan yaklaşık milyonlarca hacı adayı, vakfe için Arafat’a çıkacak. Öğle ile ikindi namazlarının birleştirilerek kılınacağı Arafat’ta, kalabalık ve sıcağın etkisiyle ile adeta mahşer yaşanıyor. Sabah namazının ardından hacı adayları öğle namazına kadar dualar edecek, öğle namazı ve ikindi cem edilip kılındıktan sonra ‘Arafat Vakfesi’ ve duası eda edilecek.

 

 

 

Milyonlarla beraber 60 bin Türk Arafat’ta

3 milyondan fazla mümin’in çıkacağı Arafat’ta 60 bin civarında Türk Hacı’da hac farızasını yerine getirmiş olacak.Eller semaya vakfe duası için kalkarken milyonlarca hacı adayı bir ağızdan amin diyecek. Vakfede, aşırı sıcaklığa rağmen genç, yaşlı herkes ayakta durarak yaklaşık yarım saat süren duayı hep birlikte dinleyecek. Peygamber efendimizin “Hac Arafat’tır” dediğini ve “duanın en hayırlısı arefe günü yapılan duadır” buyurduğunu dile getiren Nüanstur Genel Müdürü Güngör Kabak “Arafat’ın hürmetine, Arafat’tın gizli ve açık feyiz ve bereketleri hürmetine, hacı adaylarının Arafat’tan istifade edecekler ve burada bağışlanacaklar zümresine dahil edilmesini diliyoruz” dedi. Arafat’ın önemine değinen Kabak Are­fe gü­nü, hac için yo­la çı­kan­la­r, Ara­fa­t’­a gel­me­dik­le­ri tak­dir­de iba­det­le­ri­ geçerli olmuyor. Bu da Arafat’ın ne kadar önemli olduğunun bir ispatı” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kabak, güvenlik önlemlerinin de üst düzeyde alındığına dikkat çekerek “Mekke’nin yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda, Harem sınırları dışında bir bölge olan Arafat ile birlikte Mina ve Müzdelife’nin bu sene ilk kez kullanılan 6 kilometreye kadar zoom yapabilen yaklaşık 5 bin kamera ile takip ediliyor olması hacılarımızın ibadetlerine daha çok yoğunlaşmasını ve güvenlik endişesi yaşamamalarını sağlıyor” dedi.

 

 

 

Kabe’nin örtüsü yenilendi

Her yıl hac döneminde değiştirilen Kabe’nin örtüsü de bugün yenileniyor. 700 kilo ipekten dokunan ve 120 kilo altın ip ile dikilen yeni örtü her sene hacı adayları Arafat’a çıkınca değiştirilyor. Örtünün üzerinde ‘La ilahe illallah Muhammedün Resulullah’, ‘Allah Celle Celalühü’, ‘Sübhanallahi ve bihamdihi subhanallah El Azim’, ‘Ya Hannan, ya Mennan’ yazıyor.

📆 02 Ekim 2014 Perşembe 15:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR