MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » 21 Mayıs Dünya Süt Günü
21 Mayıs Dünya Süt Günü


SAĞLIĞINIZ İÇİN HER GÜN SÜT İÇİN

 
İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan besin öğelerinden hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz içerirken, C vitamini ve demir dışında vitamin ve mineral açısından da iyi bir kaynaktır. Bileşiminde insan vücudu için elzem vitaminlerin hemen hemen hepsi bulunmaktadır. Süt, besin değeri yüksekliğinin yanı sıra, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, özellikle çocukluk, gebelik – emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik ve diş sağlığı açısından önemi bilinen temel bir besindir.

 
Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynamaktadır. Kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, kaliteli protein, A vitamini, B2 vitamini (riboflavin) kaynağı olan ve B1 vitamini (tiamin), B3 vitamini (niasin), folik asit, B12 vitamini gibi bazı B grubu vitaminlerini içeren sütün halk sağlığı açısından da önemli bir besin olduğu hemen anlaşılacaktır. Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme – gelişmeye katkısı, doku farklılaşmasındaki etkinliğinin yanı sıra; kalsiyumun emilimi ve bağışıklık sistemi fonksiyonları üzerine olumlu etkilerinin olduğu, kanser riskini azalttığı, kan basıncı üzerine olumlu etkilerinin olduğu, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu ve diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu da bilinmektedir.
Süt, sadece bebeklik döneminde değil, sağlığın hayat boyu korunması için, yaşamın her evresinde, hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde tüketilmesi gereken bir besindir; ancak dünya geneline bakıldığında her ülke için farklı miktarlarda süt ve ürünleri tüketimi söz konusudur.

 
Sağlıklı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi için tüketilmesi önerilen süt miktarı yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik, emziklilik, yaşlılık) göre değişiklik göstermektedir. Özellikle yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının süt grubu besinleri her gün tüketmesi gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme için, yetişkin bireylerin günde 2 su bardağı, çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınların günde 3 – 4 su bardağı, süt veya süt ürünleri tüketmeleri önerilmektedir.

 

📆 21 Mayıs 2014 Çarşamba 11:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR