MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Avrupa Gençlik Parlamentosu Eyüboğlu’nda
Avrupa Gençlik Parlamentosu Eyüboğlu’nda


Delegeler belirlendi, komiteler kuruldu. Bütün süreç, öğrencilerin özyönetimine dayanarak özgür bir şekilde ilerledi ve ilk konferans için geri sayım başladı.

 Eyüboğlu 1. Avrupa Gençlik Parlamentosu 25 – 26 Şubat tarihlerinde Eyüboğlu Koleji’nde toplanacak. “Imagine – Düş Kur” sloganıyla başlayacak ilk konferansa 125 öğrenci katılacak.

Eyüboğlu Koleji öğrencileri, bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştıkları Avrupa Gençlik Parlamentosu’nu hayata geçiriyor. 1987 yılında Fransa’da bir okulun projesi olarak başlayan ve genç Avrupalıların gelecekte yaşayacakları topluma kendilerinin şekil vermesini amaçlayan Avrupa Gençlik Parlamentosu, Türkiye’de ilk kez 2004 yılında Robert Kolej’de kuruldu. Bugün ülkemizde çok az sayıda okulda kurulan bu parlamento, Avrupa’nın 32 ülkesinde her yıl 50’nin üzerinde konferansla 20 binin üzerinde gence ulaşıyor. Avrupa’yı ilgilendiren konularda farkındalık yaratmayı hedefleyen Avrupa Gençlik Parlamentosu, gerçekleştirilen tüm etkinliklerle gençleri Avrupa’nın geleceğine katkıda bulunmak üzere motive ediyor.

“Imagine-Düş Kur” sloganıyla gerçekleşecek Eyüboğlu 1. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda, gençler her yönüyle dünyayı tartışarak “Dünya Nereye?” sorusuna yanıt arayacak. Parlamento bünyesinde yer alan Dış İşleri, Çevre, Öğrenci Hareketleri, Teknoloji ve İnsan hakları Komiteleri gündemlerini belirledi. Dış İlişkiler Komitesi, “Türkiye’nin Avrupa Birliği ölçütlerine erişebilmesi için gereken reformları”, İnsan Hakları Komitesi de “Avrupa toplumunda kimlikleri nedeniyle ötekileştirilenlerin” sorununu ele alırken, Teknoloji Komitesi ise “teknolojinin ve bilimin kötüye kullanımının insanlığa verdiği zararlar nasıl önlenebilir?” sorusuna yanıt arayacak.

Avrupa Gençlik Parlamentosu Hakkında

Avrupa Gençlik Parlamentosu, 1987 yılında Fransa’da bir okulun projesi olarak ortaya çıktı. O günden bugüne büyük bir gelişme gösteren ve tüm Avrupa’da faaliyet gösteren bir kuruluş halini alan Avrupa Gençlik Parlamentosu, genç Avrupalıların gelecekte yaşayacakları topluma kendilerinin şekil vermesini sağlayan, eşi benzeri olmayan bir forum niteliği taşıyor.

Günümüzde Avrupa Gençlik Parlamentosu, gençler arasında fikir alışverişi, güncel konulara yönelik eğitim, kültürler arası diyalog ve aktif vatandaşlık adına Avrupa’daki en büyük platformlardan birisi olarak öne çıkıyor. 32 üye ülkenin oluşturduğu iletişim ağına sahip olan Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun organizasyonlarına her sene 20 binin üzerinde genç dahil oluyor.

📆 24 Şubat 2010 Çarşamba 10:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR