MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » GazzeliSeraj bebek, kilo alamadığı için ameliyat edilemedi
GazzeliSeraj bebek, kilo alamadığı için ameliyat edilemedi


Gazze’de, Mavi Bebek hastalığıyla doğan ve bir gazetenin haberinden sonra Medical Park Hastanesi tarafından Türkiye’ye getirilerek kalbine suni damar takılan Seraj bebeğin yeterli kiloya ulaşamaması nedeniyle yapılması planlanan ameliyat ertelendi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Barbaros Kınoğlu, yapılacak ikinci ameliyat için Seraj bebeğin 10 kiloya ulaşması gerektiğini belirtti.
Seraj bebek, yeterli kiloya ulaşamaması nedeniyle ikinci ameliyatını olamadı. Üç ayda bir kontrol için Türkiye’ye getirilen Seraj’ın, yeterli beslenme imkanı bulamadığı için ameliyat için gerekli kiloya ulaşamadığı görüldü.
Seraj bebeğin durumu ile ilgili bir açıklama yapan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr.Barbaros Kınoğlu, şöyle konuştu: “İlk aşamada Seraj’a suni bir damar takılmıştı. Tam düzeltme yapılacak olan ikinci ameliyat için de Seraj bebeğin 10 kiloya ulaşması beklenecekti. Ancak, geçen hafta Seraj’ı bir takım testlere tabi tuttuk. Öngörülen kiloya ulaşamadığından bu yaz planlanan ameliyatı ertelemek zorunda kaldık.”
Seraj bebeğe yapılacak ikinci ameliyatın bebeğin zayıflığı yüzünden riskli olduğunu belirten Doç.Dr. Kınoğlu, şunları söyledi: “Seraj’ın kilo alımını, beslenme ve bakımını çok iyi ayarlamak lazım. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunması lazım. Kaliteli bir beslenmeyle gelişimine yardımcı olmak gerek. Bebek düşük tartılı olunca ameliyat riski artıyor. Koyduğumuz şant ile şu an klinik tablo iyi gidiyor. Yapacağımız ikinci ameliyat (kalpteki delik kapatılacak ve akciğer atar damarı oluşturulacak) normalde birincisi kadar riskli değil, ancak risk kiloyla çok ilgili. Doğumsal kalp hastalıklarında hayati riski beslenme ve bağışıklık sistemi de belirliyor. Normalde bu bebeklerde ideal olarak ikinci ameliyat için 10 kiloyu geçmeleri beklenir. Seraj ise son geldiği üç ay öncesine göre daha zayıf.”

İSTANBUL(İHA)

Etiketler: , ,
📆 24 Eylül 2013 Salı 15:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR