MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Genel, Toplum » İmam Hatip Zirvesi Erciyes’te Buluştu
İmam Hatip Zirvesi Erciyes’te Buluştu


İmam-Hatip Okullarındaki gelişmelere ve sorunlara ilişkin müzakerelerde bulunmak amacıyla Erciyes’te İmam Hatip Zirvesi düzenlendi.
Din eğitimindeki yeni eğilimler göz önüne alınarak ilgili paydaşları bir araya getirmek, İmam-Hatip Okullarındaki gelişmelere ve sorunlara ilişkin müzakerelerde bulunmak amacıyla 28-30 Haziran arasında ÖNDER Derneği organizasyonunda Kayseri Erciyes’te İmam Hatip Zirvesi düzenlendi.
Katılımın yüksek olduğu toplantıya çok sayıda milletvekilinin yanı sıra, üst düzey bürokratlar, Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Kayseri Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, ÖNDER Başkanı Hüseyin Korkut, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün, Ensar Başkanı Cenk Dilberoğlu, İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili Adnan Çelik de katıldı.
ÖNDER Koordinasyonu, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) destekleri ve Kayseri İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (KİMDER) ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirve iki gün çalıştay ve bir gün şenlik şeklinde yapıldı. Kapalı oturum olarak gerçekleştirilen çalıştay imam hatip camiası adına verimli bir ortam sundu.
İHL’LER İNSANLIĞIN UFKUNU TEMSİL EDİYOR
Erciyes İmam Hatip Zirvesi ile ilgili Tertip Komitesi adına açıklamalarda bulunan ÖNDER Başkanı Hüseyin Korkut; “Toplumun her kesiminde mezun ve mensubu bulunan İmam-Hatiplerin şahsında somutlaşan ana misyon, sadece Türkiye’nin değil, bütün yeryüzünün ortak insanlık ufkunu temsil etmektedir. İmam-Hatipler din eğitiminin yok sayıldığı Türkiye tarihinde teşekkül eden en önemli dini tedrisat müesseseleri iken kamu imkânlarından eşdeğer ilgiyi yakın zamana kadar görememişti. Ancak, hamdolsun, asil milletimizin sahiplenmesi neticesinde bugünlere kadar gelebilmiştir. Öz niteliğine kavuşan İmam-Hatip okul ve öğrenci sayısının son yıllarda her eğitim-öğretim döneminde artması camiamızda ve milletimizde büyük bir heyecan ve coşku uyandırmaktadır. Bununla birlikte olumlu yöndeki bu ölçek gelişmesi okullarımızın yaşadığı fiziki, beşeri, mali, müfredat ve benzeri alanlarda birçok zorluğu ve güçlüğü de tabiatıyla beraberinde getirmektedir’ dedi.
ORTAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GELİŞTİRDİK
Korkut, ‘İmam-Hatiplerin her bakımdan gelişmesi ve iyileştirilmesi için İlim Yayma Cemiyeti, ÖNDER, İlim Yayma Vakfı, Ensar Vakfı ve TÜRGEV, yeni hedef ve stratejilerin geliştirilebilmesi, proje ve girişimlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için sivil alanda ortaklaşa çalışmaktadır. 28-30 Haziran arasında gerçekleştirdiğimiz Erciyes İmam-Hatip Çalıştayı; fiziki, beşeri ve eğitsel meselelerimizi istişare ve müzakere ederek sorunlarımız üzerinde ortak çözüm önerileri geliştirmek, geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak ve yapılacak çalışmalar üzerinde işbirliği ve ortaklık geliştirmek açısından çok bereketli oldu. Ümit ediyorum ki, böyle bir zeminde ortaya çıkacak çözüm, tavsiye, öneri, proje gibi somut çıktılar İmam-Hatiplerdeki eğitimin niteliğinin gelişmesi için müstesna bir kazanım teşkil edebilsin” şeklinde konuştu.
Pazar günü gerçekleştirilen İmam Hatip Şenliği büyük ilgi gördü. Tüm Türkiye’den binlerce kişinin katıldığı şenlikte ülkelere ait özel çadırlar ve sürpriz gösteriler de vardı. Kayseri’ye özgü yiyeceklerin yendiği, yöresel müziklerin icra edildiği şenlikte İHL’li öğrencilerin söylediği ilahiler herkesi büyüledi.

📆 02 Temmuz 2013 Salı 14:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR