MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Eğitim, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Yiyecek ve içeceklerimizdeki tehlikler
Yiyecek ve içeceklerimizdeki tehlikler


Yıldız Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK destekli proje dahilinde ilkokul öğrencileri ve velilerini, “Gıda bilinci kazandırma” konusunda YTÜ Laboratuvarlarında yapılacak deneylerle eğitecek…
Gıda maddelerinin içeriğinde sağlığımız için risk oluşturabilecek birçok toksik madde farklı derişimlerde bulunabilir. Yiyeceklerde uygun olmayan saklama koşulları nedeni ile kendiliğinden oluşabilen aflatoksinler, gıda maddelerine ilave edilerek raf ömrünü ve/veya gıda lezzetini artırmada kullanılan farklı koruyucu katkı maddeleri ve içme sularında ağır metal kirliliği gıdalarda ve suda bizi bekleyen tehlikelerden bazılarıdır. Bu ve benzeri tehlikelerin farkında olmak, genel toplum bilinci oluşturmak açısından çok önemlidir.
Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Emine Gülhan BAKIRDERE ve ekibi tarafından hazırlanan, TÜBİTAK tarafından da desteklenen “Yiyeceklerimizde ve içeceklerimizde bizi bekleyen tehlikeler: Gıda bilinci kazandırma” başlıklı proje 01-05 Temmuz 2013 tarihleri arasında YTÜ Davutpaşa Kampüsünde gerçekleştirilecek.
Projede beş ilköğretim okulunun yedinci sınıfı bitirmiş altı başarılı öğrencisi (toplamda 30 öğrenci) ve seçilen her okuldan ilerde farklı projeler üretme ve yaratıcı yeteneklerini geliştirme isteği olan birer öğretmen yer alacak. Seçilen öğrencilere ve ailelerine gıda güvenliği bilinci oluşturmayı amaçlayan projede, öğrencilere yiyecek ve içeceklerdeki toksik maddeler hakkında genel bilgi verilerek sağlıklı beslenme bilinci aşılanacak ve laboratuvarlarda farklı kimya, biyoloji ve gıda deneyleri yaptırılacak. YTÜ Laboratuvarlarında örneğin suyun PH derecesini ölçecek olan çocuklar, yoğurt mayalayacaklar. Projedeki en büyük kazanım, öğrenciler vasıtasıyla onların ebeveynlerine ulaşarak gıda bilincini topluma yaymak olacak. Özellikle eğitim durumu düşük ebeveynlere sahip çocuklarımızı gıda güvenliği konusunda bilinçli birer tüketici haline getirip, hem çocuklarımızın kendi sağlıklarını koruyabilmeleri hem de onlar vasıtasıyla bilgiyi ailelere ulaştırarak anne-babaların da bu bilince dâhil edilmeleri proje dâhilinde planlanmakta.

📆 28 Haziran 2013 Cuma 17:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR