MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Krizde yüzde 250 büyüyen Hangar ayakkabı, ‘kot’ üretecek
Krizde yüzde 250 büyüyen Hangar ayakkabı, ‘kot’ üretecek


2009 yılında 15 milyon çift üretimle önceki yıla göre yüzde 250 büyüyerek cirosunu 14 milyon TL’den 47 milyon 500 bin TL’ye çıkaran Hangar Ayakkabı, şimdi de ‘kot’ üretimine hazırlanıyor 

Geçen yılı 15 milyon çift üretimle lider olarak kapatan Hangar Ayakkabı şimdi de ‘kot’ üretecek. Türkiye’nin en büyük ayakkabı üreticisi Hangar Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk’un yaptığı yazılı açıklamaya göre; şirket 2009 yılını 15 milyon çift üretim ve 47 milyon 500 bin TL’lik ciroyla kapattı. 2010 yılı hedefini 25 milyon çift üretim olarak belirleyen şirket, geçen yıl başlattığı yurt dışı atağını da sürdürerek, ihracat rakamlarını yükseltmeyi hedefliyor.

2010 hedefi  250 milyon tl 

2009 yılında 15 milyon çift üretim yaparak 47 milyon 500 TL’lik ciroyla kapatan Hangar Ayakkabı, bu yılki hedefini yaklaşık 5 kat artırarak 250 milyon TL’ye çıkardı. Hangar Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, “Yola çıktığımızda hedeflerimizi koymuştuk. Bunları teker teker başarmaya başladık. Günde 1000-1.500 çift üretim yaparken, bugün günlük 50 bin çift üretir hale geldik. Yakında kapasiteyi 70 bine çıkaracağız” dedi.

Sektör kendi  kendini bitirdi

Ayakkabı sektörünün Uzakdoğu hayaline kapıldığını belirten Selçuk, şunları söyledi: “Sorumluluk sahibi olması gereken insanların sorumsuz davranışları  sektörü bu hale getirdi.  Yerli sanayiciyi desteklemeyen sektör,  ‘Keyifli Uzakdoğu uçuşları’ yaparak ithal ayakkabı satmanın doyumsuz karlılığı içinde keyif alarak miskin hale geldi ve kendi kendini bitirdi. Bir süre sonra yüksek karlarla yaptığı ithalatlar başına bela oldu, yerli üretimi ortadan kaldırdı. Dolayısıyla da büyük istihdam kayıpları yaşanmaya başladı. İşte tam bu kayıpların başladığı bir dönemde biz buna ‘dur’ dedik. 1 TL’ye sağlıksız ithal ayakkabı satmadık. 100-150 TL’ye ithal ayakkabı değil, 7.90, 13.70 TL gibi rakamlara yerli ve sağlıklı ayakkabı satarak , var gücümüzle üretime yoğunlaştık. Yerli ve sağlıklı ayakkabı satarak Türkiye’nin yüzde 100 yerli üretim yapan tek ayakkabı markası olduk. Sorumsuz insanlara haddini bildirip ayakkabı sektörünü dünya konjonktüründe layık olduğu yere taşıdık. Bunu tek başımıza yapmanın hem gururunu, hem de üzüntüsünü yaşıyoruz. Darısı diğer sektörlerin başına.”

Şimdi sıra ‘kot’ üretiminde

Uzakdoğu tehlikesiyle başa çıkılabileceğinin altını çizen Hangar Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı  Alpaslan Selçuk, şöyle devam etti: “Uzakdoğu yenilmez değil, bize göre yok edilebilir. Hangar, ‘kot’ markasıyla tekstilde de Türkiye devi ve dünya markası olacak. İthal giysi getiren Türk tekstil sektörüne de gerekli dersi verip, üretimin ne kadar önemli olduğunu gösterecek. Ayakkabıda yaptığımız gibi ekonomik krizde 24 saat çalışır hale getirdiğimiz makineleri tekstilde de çalışır hale getirip, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

📆 01 Şubat 2010 Pazartesi 10:06   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Krizde yüzde 250 büyüyen Hangar ayakkabı, ‘kot’ üretecek” için bir cevap

  1. ahmet onuk dedi ki:

    şu hangar dan ilk çıktığında bayilik alabilseydim ki almayı istediğim yer kadıköydü şimdi baya yol katetmiştim. daha başımı duvarlara çok vururum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR