MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Fasl-I Siyaset’te bu ay”İslam’da Alevilik” konuşuldu
Fasl-I Siyaset’te bu ay”İslam’da Alevilik” konuşuldu


  Ak parti Kadıköy ilçe başkanlığının her ay yaptığı Fasl-ı Siyaset programının  konuğu;Namık Kemal Zeybek’ti. Konuk : Namık Kemal Zeybek konu :  İslam da Alevilik, olunca salon doldu,taştı.BY Otelde ki programa katılımın fazla olması nedeni ile misafirlerin çoğu ayakta kaldılar.

 Altmış bir aydır programımızın devam ettiğini öğrenen Namık Kemal Zeybek ” Hayretler içinde kaldım.Ben siyasete yıllarımı verdim.Hiç bir siyasi partinin böyle güzel bir program yaptığına şahit olmadım.Siyasi görüşü ne olursa olsun.Her türlü görüşe açık böyle bir programı ilk defa görüyorum.Bu programı gerçekleştiren Ak Parti Kadıköy ilçesini de yürekten kutluyorum.”dedi.

“İslam da Aleviliğin ne olduğunu anlamak için, ne olmadığını anlamak lazım. Diyerek sözlerine başlayan Zeybek “Alevilik Ali’cilik demektir. İlk Müslüman erkek Hazreti Ali’dir. Ali’yi sevmeyen Müslüman değildir. Osmanlı imparatorluğu bile Bektaşilik tarikatı üzerine kuruldu. Soğuk savaş yıllarında Alevi gençliğinin Marxsizm ve Leninizm düşüncelere kayması, bizlerin Alevilere karşı yaklaşımımızı olumsuz şekilde etkiledi. Zaten ılımlı Aleviler de gençlerinin bu türlü yollara sapmalarından üzüntü duydular ve aralarında çatışmalar çıktı.Şimdi böyle bir durum yok.Ak Parti hükümetinin de Alevi yaklaşımını doğru ve olumlu buluyorum.Hükümet, Cem evlerinin Elektrik,su ve doğal gaz ödemelerinde % 50 lik indirim gerçekleştirirse iyi olur diye düşünüyorum.Hatta diğer azınlıklara da bunu uygularsa fena olmaz.”dedi.

 

Namık Kemal Zeybek programla ilgili soruları cevapladıktan sonra İlçe Başkanı Muharrem Ödemiş’in kendisine vermiş olduğu Plaketi alkışlar arasında aldı.

Galeri
📆 01 Şubat 2010 Pazartesi 09:16   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Fasl-I Siyaset’te bu ay”İslam’da Alevilik” konuşuldu” için bir cevap

  1. h dilek uslu dedi ki:

    muhteşem bir söyleşi oldu. Kendi adıma büyük kazanımlarım oldu. Programı kaçıranlar çok şey kaçırmıştır. Onlar adına üzgünüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR