MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Kadıköy Belediyesi’nde nikah merasimi kaç TL?
Kadıköy Belediyesi’nde nikah merasimi kaç TL?


Sosyal Belediyecilik bu mudur diye soruyor vatandaş..

Gazetemiz okurlarından Kadıköy’de oturan bir okurumuz, Kadıköy’de yaşamanın ayrıcalık olduğunu mecazi bir dille bizlere iletmiş, bizlerde siz değerli okurlarımıza aktarıyoruz.

 

Evet Sosyal Belediyecilik anlayışıyla hizmet vermekte olan, Kadıköy Belediyesi Nikah Salonlarında nikah yapmanın bedelini başından geçen bir arkadaşımızın anlatımıyla, yorum sizin…

 

Bildiğiniz üzere Kadıköy, kendisini Sosyal Demokrat olarak tanımlayan Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından 4 dönemdir yönetilmekte. Bu 4 dönem içerisinde Kadıköy’e yapmış olduğu hizmetler için mi yoksa kemikleşmiş CHP kitlesi tarafından tüm olumsuzluklara rağmen mi seçildiği tartışma konusu olmakla beraber makyajlama işini gayet iyi yaptığını söyleyebiliriz.

 

Parti politikası olarak Sosyal Demokrat olan hem de Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde insan odaklı (bu kelimeyi belediye’nin sitesinde bulunan vizyon–misyon kısmından aldım.) hizmet sunduğunu iddia eden Kadıköy Belediyesi Kadıköy’de yaşamanın bir bedeli olduğunu belirttikten sonra insanları tabiri caizse soymaktadır. Bunun en basit örneklerinden biri de Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy Evlendirme Dairesi nikah işlemleri için evlenecek olan çiftlerden talep ettiği fahiş ücretlerdir.

Kadıköy ilçesi üst gelir seviyesinin bulunduğu bir kitleye sahip olmakla beraber bu kitlenin dışında kalan alt ve orta gelir düzeyine sahip insanları da barındırmaktadır. Abartıyorsun olsun o kadar diyen tuzu kurular için bir fiyat çıkartmak istiyorum.

 

Kadıköy Evlendirme Dairesinde Hafta sonu bir nikah kıymanız için ilk olarak salonu seçmeliyiz. Bunun için  (A) Salonu için 573 TL (B) Salonu için 423 TL ödemeniz gerekiyor. Ayrıca evlenebilmeniz için gerekli olan sağlık raporunu Kadıköy Belediyesine bağlı Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğinden almak isterseniz kişi başı 40 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekmekte. Tabi tüm bunlar çıplak ücret, diyelim ki fotoğraf çekimi hizmeti almak istediniz. Minimum 20 fotoğraf almak zorundasınız. Bunun bedeli 200 TL bundan fazla alacağınız her fotoğrafın tanesi 10 TL. Video kaydı almak isterseniz de 225 TL vermeniz gerekiyor.

Tabi çalışanlar için rica edilen bahşişleri es geçiyorum. Yani şuana kadar ki kısmı (B) salonunu temel alarak hesaplarsak en az 928 TL ödemeniz gerekmekte, diyelim ki Nikah Salonunun yanında bulunan Kokteyl Salonunda da masrafsız olsun diye Düğün yerine kokteyl yapmak istediniz. Minimum 100 kişilik en mütevazı ikram ile birlikte 2 saatlik salon kullanımı 3.500 TL burada Belediyenin hakkını yemeyelim bu 3.500 TL’ye nikah salonu kullanımı da dâhil edilmiş. Şimdi birde kokteyl salonu ile birlikte oluşan minimum tutarı hesaplayalım 2 saat kullanımlı en düşük menü ikramı olan Kokteyl ve Nikah Salonu kullanımı+Fotoğraf çekimi 20 poz+Video kaydı+Sağlık Raporu= 3.928 TL Bu ücrete Evlendirme Dairesi çıkışındaki tinercileri eklediğimizde rakam 4.000 TL olabilir.

 

Evet şimdi bu rakamlara bakarak sadece belediyenin imkanlarını kullanmak isteyen ortalama bir vatandaşın ödemesi gereken bedel biraz fazla olmuyor mu? Diyebilirsiniz ki herkes gücüne göre bir yerde evlensin o zaman nerede kaldı Sosyal Belediyecilik, Halkçılık, onurlu yaşam? Evet Sosyal Belediyecilik anlayışının bu rakamlarını göz önünde bulundurduğumda Kadıköy’de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu bende kabul ediyorum.

📆 25 Nisan 2013 Perşembe 21:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR