MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet » Tuzla Belediyesinden, Tarihi Evlere Saygı
Tuzla Belediyesinden, Tarihi Evlere Saygı


Tuzla Belediyesi, I. Derecede Arkeolojik ve Kentsel Sit Alanı’nda kalan Köyiçi 40 paftada harabeye dönüştüğü için hem görüntü kirliliğine yol açan hem de komşu binalar için tehlike oluşturan çoğu ahşap tarihi evleri aslına uygun olarak yeniden restore edip, turizme kazandırmaya amaçlıyor. Tuzla Köyiçi Mevkii, Ankara Beypazarı ve Safranbolu gibi, tarihi evleriyle turizm açısından bir cazibe merkezine dönüşecek.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Tuzla Belediyesi’ne yaptığı ziyaret sırasında projelerle ilgili Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’dan bilgi aldı ve Anıtlar Kurulu’nda bekleyen projelerin onayı için bizzat ilgileneceğinin sözünü verdi.

KÖYİÇİ, TURİSTİK BÖLGEYE DÖNÜŞECEK
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 40 Pafta’nın bir bölümünün yer aldığı Postane Mahallesi’ne yaptığı esnaf ziyareti sırasında, plan, imar ve mülkiyet gibi konuların tartışılmadığı bir Tuzla için çalıştıklarını belirterek, ‘Bunun yanı sıra, restorasyon projelerine de önem veriyoruz. Köyiçi 40 pafta ve Kamil Abduş Gölü çevresiyle ilgili projelerimiz, Anıtlar Kurulu’nda onay bekliyor. Köyiçi 40 Pafta’daki binalar aslına uygun olarak restore edilip çok az bir katkı payı ile mülkiyet sahiplerine tahsis edilecek. Bölge, proje kapsamında, hem ticaret hem konut uygulamasına açılacak. Harabeye dönüşen binaları restore edip, bölgeyi turistik bir havaya sokabilirsek, Tuzla hem ticaret hem de turistik açıdan önemli bir ivme kazanacak” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla’da, 40 pafta 10 hektarlık alanda 650 bina bulunuyor. Bunlardan sadece 115’i tescilli. Tescilli binaların büyük çoğunluğu harap durumda. Bu durum hem görüntü kirliliğine yol açıyor hem de komşu binalar için tehlike oluşturuyor. Tescili olmayan binalar nedeniyle söz konusu bölge SİT Alanı ilan edildiği için herhangi bir yapılanmaya gidilemiyor” dedi.

PROJE BEDELLERİNİ BELEDİYE ÖDEYECEK
Bu sorunu çözmek amacıyla Tuzla Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 1/5000 Nazım İmar Planı çerçevesinde 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama planı yaptırdığını hatırlatan Başkan Yazıcı, “Bu plan halkla akademik çevrelerce ve sivil toplum kuruluşları ile toplantı yapılarak tamamlanmış – koruma kurulunca da incelenerek son hali verilmiş ve onay aşamasına gelmiştir. Plan onaylandığında tescilsiz binalara yönelik de inşaat yapılmasına olanak sağlanacaktır” diye konuştu.

Bölgede harabe dönüşen tescilli binalarla ilgili, Tuzla Belediyesi ve İstanbul İl Özel İdaresi kaynaklarıyla rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandığını vurgulayan Başkan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hazırlanan projeler, İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda inceleniyor. Bu projeler için halktan hiçbir ücret alınmadı. Bina başı 30-35 bin TL tutan proje bedellerini belediyemiz üstlendi. İlk aşamada, 16 binanın projeleri kurulun onayından geçti ve restorasyonu için ihale dosyası hazırlandı. Bu çalışmalar için gereken ödenek de ayrıldı. Tescilli binaların restorasyonuyla ilgili hak sahiplerinden sadece sembolik bir katkı payı alınacak.”

Tuzla genelindeki tescilli binaların restorasyonu için 25 milyon TL’lık bir maliyetin söz konusu olduğunu belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tüm tescilli binalar aslına uygun olarak restore edildiğinde ve tescilsiz binalara yönelik de, ‘sokak sağlıklaştırma projeleri’ tamamlandığında, Tuzla, özellikle turizm potansiyeli açısından kentin en önemli cazibe merkezi olacak” dedi.

📆 11 Ağustos 2009 Salı 19:42   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Tuzla Belediyesinden, Tarihi Evlere Saygı” için bir cevap

  1. Arkın dedi ki:

    Çok güzel ve önemli bir proje, umarım bir an evvel hayat geçirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR