MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Başkan Öztürk: Türkçe Olimpiyatlarına Emek Verenleri Kutluyorum!
Başkan Öztürk: Türkçe Olimpiyatlarına Emek Verenleri Kutluyorum!


Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kendisini ziyaret eden dünya çocuklarına hayran kaldı. Yurt dışındaki Türk okullarında dünya çocuklarını eğiten öğretmenleri kutlayan Öztürk, “Çaba harcayanları kutluyorum. Bu arkadaşlarıma çok hayran kaldım.” dedi.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı olimpiyatları arasında gösterilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda değişik kategorilerde yarışacak bir grup öğrenci, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Öğrencilerle tek tek ilgilenen Başkan Öztürk, öğrencilere Türkçe’nin zor bir dil olup olmadığını sordu. Öğrenciler, Başkan Öztürk’e kısa bir gösteri yaptı. Öztürk de öğrencilere eşlik etti.

Dünyanın değişik yerlerinden gelmiş öğrencileri ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu kaydeden Öztürk, “Bir başka ülkenin bir öğrencisinin sizin lisanınızda konuştuğunu duymak insanı mutlu ediyor. Bir Mısırlının, bir Afganlının, bir Avrupalının Türkçe öğrenmesi hoşuma gidiyor. Ben de bu öğrencileri burada ağırlamak istedim. Gördüğüm kadarıyla Türkçeleri de oldukça güzel. Bu öğrenciler sadece Türkçe konuşmuyor, seslendirdikleri şarkılar ve türkülerle de sanat icra ediyorlar. Verin eline mikrofonu sahneye çıksın insanları cezbedeler.” diye konuştu.

‘ÇABA HARCAYANLARI KUTLUYORUM’

Makedonya’ya yapmış olduğu bir gezide Türk okullarını ziyaret ettiğini dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Sizin ülkenizin dilinin konuşulması, eğetim verilmesi bir çaba harcanması bana hoş geliyor. Çaba harcayanları kutluyorum. Bu arkadaşlarıma çok hayran kaldım. Türk okullarında eğitim almak için insanların sıraya girdiğini duyuyordum. Burada Afganlı bin öğrenci, 5 bin kişinin üç aşamalı sınavdan geçtiğini ve sadece 120’sinin okula kabul edildiğini söyledi. Demek ki öğrenciler sıkı elemelerden geçerek okullara kaydediliyor.”

Öğrenciler, 30 Mayıs Çarşamba günkü Türkçe Olimpiyatları’nın açılış törenine Belediye Başkanı Öztürk’ü davet etti. Başkan Öztürk de, “Programım denk gelirse seve seve katılacağım.” diye cevap verdi. CİHAN HABER AJANSI

📆 29 Mayıs 2012 Salı 12:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR