MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Mevsim geçişlerinde allerjik rinite dikkat!
Mevsim geçişlerinde allerjik rinite dikkat!


Alerji vücuda giren ya da temas eden yabancı bir maddeye vücudun beklenenden aşırı derecede tepki göstermesi durumudur. Özellikle hava yolunun ilk durağı olan burun alerjik reaksiyonlardan en sık etkilenen organdır. Endüstriyel yaşamın ve sanayileşmenin artmasıyla alerjik hastalıkların görülme sıklığı da artmıştır. Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir. Uyku düzeni ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açar.

Neler Alerjik Rinite Yol Açar?

Alerjenler çok çeşitlidir. Yiyecekler, havada uçuşan polenler, ev tozları ve bunların içinde gözle görülmeyen küçük canlılar, hayvan tüyleri, sigara dumanı, kimyasallar ve aklınıza gelebilecek daha birçok şey alerji etkeni olabilir. Alerjik reaksiyon kişiye özel bir durumdur. Farklı kişiler farklı maddelere, farklı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler ya da hiç alerjik reaksiyon göstermeyebilirler. Alerjik rinit 2 ayrı kategoride incelenebilir. Bunlardan bir tanesi, yıl boyu süren alerjik rinit yani ev tozu akarı, mantar, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar ve bitki polenlerine bağlı olarak görülebilir. Mevsimsel alerjik rinit yani ağaç, ot, yabani ot, hububat polenine bağlı oluşan alerjidir.

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Sık tekrarlayan hapşırma nöbetleri, su gibi burun akıntısı, gözlerde sulanma, burunda, genizde ve damakta kaşıntı, burun tıkanıklığı, koku almada azalma, kuru öksürük nöbetleri alerjik rinitte en sık karşılaşılan belirtilerdir. Alerjik riniti olan hastalarda; alerjik konjunktivit (göz nezlesi), astım, sinüzit ve egzema gibi hastalıklar sıklıkla görülmektedir.

Alerjik Rinitte Tanı Ve Tedavi

Alerjik rinit teşhisi hastanın anlattıkları (öyküsü) ve muayene bulgularıyla konmaktadır. Bu bulgulara göre alerji teşhisi düşünülüyorsa o hasta alerjik olarak kabul edilir. Deri testeleri ve diğer kan testleri allerjenin ne olduğunu anlamaya yöneliktir. Bu testler negatif çıksa dahi hastaya alerji tedavisi başlanır. Muayene sonrasında allerjiden şüphelenildiğinde en sık uygulanan tetkik deri testleridir. Ancak bu testlerin negatif çıkması hastada alerji olmadığını göstermez. Deri testlerinde çalışılmayan bir allerjene reaksiyon olma ihtimali veya bir allerjenin ciltten girdiğinde alerji yapmayıp solunumla girdiğinde alerji yapıyor olma ihtimalleri vardır. Deri testleri ile hangi maddeye ne kadar alerji olduğu öğrenilebilir.

Alerjik rinitin tedavisinde en önemli nokta, alerjen madde ile karşılaşmaktan kaçınmaktır. Alerjik Rinit’in tedavisi şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, hastalık bu tedaviyle ortadan kaldırılamaz. Tedavide antihistaminik tabletler ve kortizonlu burun spreyleri kulanılmaktadır. İmmünoterapi (aşı tedavisi) hastanın alerjik olduğu maddeyi düşük dozdan başlayarak artacak şekilde hastanın vücuduna verme tedavisidir. Bu şekilde vücut bu maddeyi tanıyarak alerjik reaksiyon göstermememsi prensibine dayanır. Ancak her zaman iyi sonuç vermemektedir.

Alerjik Riniti Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske veya hava temizleme cihazı kullanın.
  • Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik Rinit’in kötüleşmesine neden olabileceği için evde hava nemlendiricisi kullanın. Oda havasının temizliğine dikkat edin. Klima filtreleri düzenli olarak temizleyin.
  • Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının
  • Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin veya anti-alerjik yatak kılıfları kullanın.
  • Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin
  • Sigara içilen ortamlara girmeyin.
📆 29 Şubat 2012 Çarşamba 17:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR